4 dk. Okuma Süresi
114
0

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde ne yapacağına ve nasıl bir organizasyon istediğine karar veremiyorsan, yardımcı olmak adına sana önerebileceğimiz şeyler var. Öncelikle, isteklerini maddi ve manevi imkanların çerçevesinde belirlemen işini daha da kolay hale getirecektir.

mavi bir zemin üzerine kutusundan dökülen rengarenk parti malzeme süsleri

Doğum Günü Partisi İçin Plan Program Listesi Hazırla

Aslında doğum gününe dair cevabını vermen gereken ilk soru; doğum günü parti organizasyonu konusunda uzman bir firmayla çalışmayı isteyip istemediğin olacak. Eğer, ¨Kollarımı sıvarım ve doğum günü organizasyonumun her detayıyla kendim ilgilenirim.¨ diyorsan, doğru yerdesin. İşe koyulmaya hazırsan ilk olarak planlama kısmından başlayalım. Öncelikle yapılacaklar listesi hazırlamak, bu noktada atman gereken ilk adım olmalı. Planlı ve programlı bir şekilde ilerlemek, daha sonra detaylarda kaybolmanı engelleyecektir. Doğum günü partin süresince olması gereken her türlü ayrıntıyı liste haline getirerek, eksiksiz bir hazırlık aşaması geçirebilirsin.

Pembe bir zemin üzerinde beyaz not defterine yazı yazan bir el

Doğum Günü Mekânına Karar Ver

Belki de en önemlisi ve öncelikli olan, kutlamanın yapılacağı mekâna karar vermek. Eğer dış mekânda gerçekleştireceğin bir doğum günü partisi organizasyonu yapıyorsan ilk iş hemen rezervasyon yaptırmalısın. Tabii ki dış mekâna karar verirken düşünmen gereken önemli konulardan birisi de mevsim ve hava durumu. Yaz aylarında veya sıcak havalarda yapılacak bir doğum günü ile yeni bir yaşa giriyorsan, tekne partisi veya kumsal partisi gibi çılgın fikirler düşünebilirsin.

Doğum günün kış aylarına denk geliyorsa, kayak merkezlerinin bulunduğu bir yeri tercih etmen farklı bir fikir olacaktır. Yine farklılıklardan yola çıkarsak, klasik bir kafe veya restoran tercihini de alışılmışın dışına çıkarak gerçekleştirebilirsin. Belirleyeceğin ilginç konseptler bu konuda sana yardımcı olacaktır. Çok kalabalık olmayan sade bir organizasyon peşindeysen, doğum günü partini evinde yapmayı bile tercih edebilirsin. Planlar son dakikaya kaldıysa ya da mekân bulunamadıysa, evde düzenleyeceğin bir parti de bu durumun kurtarıcısı olacaktır.

Ellerinde yanan maytapları tutan genç insanlar

Davetlileri Belirle ve Doğum Günü Davetiyesi Seç

Doğum günü kutlamaları başta olmak üzere, özel günlerde sevdiklerimizin yanımızda olmasını elbette çok isteriz. Bu yüzden davetli listesi hazırlamak, adım adım ilerleyeceğin doğum günü organizasyonunun olmazsa olmazlarındandır. En mutlu gününü kutlarken yanında olmasını istediğin insanları, yanında gelmesi muhtemel olan kişilerle beraber teker teker not almalısın ki unuttuğun kimse olmasın. Doğum günü kutlamandan paylaşacağın bir fotoğrafa, “ben neden yokum!” benzeri bir yorum gelebilir. Sonrasında bu durum, unutulan kişilerin gönüllerini almaya çalışmak gibi bir sürece dönüşebilir. Bu gibi ihtimallere karşı, davetli listesi yapma konusunu göz ardı etmemelisin.

Doğum günü davetiyesine karar verirken de teknolojik yeniliklerden faydalanabilir, kişiye özel video davetiye denince akla ilk gelen marka olan invidza’yı kullanabilirsin. Invidza’yı kullanarak tam olarak neler yapabileceğini bilmiyorsan detaylı bir anlatım için invidza Nedir? başlıklı blog yazımızdan yararlanabilirsin.

Farklı şablon seçenekleri sunan invidza video davetiye sayesinde kendi tarzına uygun, seni en iyi şekilde yansıtan doğum günü davetiyelerinden birini seçebilirsin. Video Davetiye Nedir? sorusunun cevabını daha önce vermiştik. Ama madem ki doğum günü gibi özel bir güne hazırlanıyorsun, Doğum Günü Davetiyesi Nasıl Hazırlanır? yazımızı da detaylıca incelemek isteyebilirsin.

Beyaz zemin üzerine yazılmış siyah puntolu happy birthday yazısı ve yine zeminde bulunan altın renkli balon ve konfeti parçaları

Doğum Günü Konseptini Yarat

Son yılların gözde akımlarından bir tanesi de doğum günü organizasyonları için konsept belirlemek. Latince deyişiyle “De gustibus non est disputandum”, yani zevkler ve renkler tartışılmaz. Dolayısıyla herkesin farklı zevkleri ve seçimleri olabilir. Bu noktada nasıl bir parti istediğini önden belirlemen ve belki de bir konsept yaratman gerekebilir. Bu konsepti yaratırken sana yardımcı olacak şey, kendine bazı sorular sormak olabilir. Örneğin; en çok sevdiğin renk hangisi, nasıl bir tarza sahipsin, seni ne çeşit müzikler mutlu eder, çılgın biri misin ve -eğer öyleysen- bu çılgınlığı partine yansıtmak ister misin gibi soruları kendine sorman gerekir. Bu sorulara vereceğin cevaplar konseptini de belirlemene yardımcı olacaktır.

Tepeden insanların üzerine yağan konfetiler arasında eğlenen gençler

Doğum Günü Kombini Oluştur

Kıyafet konusu, özellikle de doğum günü gibi özel günler mevzubahis olduğunda, kadın erkek hepimiz için önem arz ediyor. Hayatımız boyunca belki de kendimize en çok sorduğumuz sorulardan birisi; “Bugün ne giysem?” olmuştur. Bir de organizasyon kendi doğum günü partin olunca, bu soru sürekli kafanda dönüp durur. Haklısın ama önce sakinleş ve kendinle konuş! Doğum günü konseptini belirlerken kendine sorduğun sorulardan yine yardım al ve nasıl bir tarz ile davetlilerin karşısına çıkmak istiyorsan bu konuda kararlı ol. Unutma, bu organizasyonun en şık kişisi zaten sen olacaksın! ;) Seçimini yap ve bu güzel günün keyfini çıkar.

beyaz zemin üzerinde koyu pembe elbise giymiş genç bir kız elinde uçuk pembe balonlarla gülümseyerek poz veriyor

 

Doğum Günü Partisi Müzik Listesi Oluştur

Doğum gününe gelen davetlilerin ruh halini en çok etkileyecek hususlardan biri tabii ki müzik olacak. Bu nedenle müzik seçiminde oldukça hassas davranmalısın. Doğum günü partin, sakin bir çalınacaklar listesi ile başlayabilir. Davetlilerin sayısı arttıkça yavaş yavaş daha hareketli müziklere geçiş sağlanır ve sonrasını zaten biliyorsun; hareketli müziklerde dans pisti seni bekliyor! Ortamın enerjisini yükseltecek ilk kişi sensin. 

Doğum gününe eşlik edecek şarkı seçimlerinde tek bir tarz belirlemek ve o tarza yönelik tek bir liste yapmak bazen doğru bir yaklaşım olmayabilir. Doğum gününe katılan davetliler büyük ihtimalle farklı tarzlara ve zevklere sahip kişiler olabileceğinden, bu kişilerin farklı müzik tarzı seçimleri de olabilir. Çeşitlilik barındıran bir müzik listesiyle -bir çikolatalı pasta olmasan bile- herkesi mutlu edebilirsin. :)

Gece kulübü gibi bir yerde sırtları dönük ellerini havaya kaldırarak dans eden insanlar

Doğum Günü Menüsü Oluştur

Doğum günü partinde arkadaşlarınla dans ettin, güldün, eğlendin. Sonrasında harcadığın enerjiyi geri kazanman gerekecek. Planlama sürecinde kişi sayısını netleştirmek, işte bunun için oldukça önemli. Zira alışveriş listesini gelecek kişi sayısına göre şekillendirmen lazım. Doğum günü partindeki misafirlerine, tamamen atıştırmalıklardan oluşan büyük bir masa hazırlaman pratik bir çözüm olabilir.

Dilersen kürdanlara batırılmış çeşit çeşit kanepeler ve atıştırmalık küçük kurabiyeler tercih edebilirsin. Bunun yanında cips, kuruyemiş ve meyve dilimi çeşitleri de içeceklerinize eşlik edebilir. Kutu içecekler pratik olacaktır ve parti sonundaki temizlik kısmının da kolaylaşmasına katkı sağlayacaktır. Bu noktada tabii ki geri dönüşüm şart, bunu unutmuyoruz! 

Her şeyden önemlisi, bu doğum günü sana ait ve bugün senin günün! İçine sinmeyen ve kafanda soru işaretleri oluşturan hiçbir ayrıntıya doğum gününde yer vermemelisin. Maalesef yılda sadece bir kere yaşayabildiğin doğum gününden geriye aklında kalan şeyler seni mutlu ederken, her hatırladığında yine tebessümü de beraberinde getirmeli. Şimdiden yeni yaşın kutlu olsun! Bizden sana sevgi dolu, kocaman bir ¨Mutlu Yıllar!¨.


Benzer İçerikler

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım...
Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
 Nedimelik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Nedimelik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Nedime; düğün öncesi ve düğün sırasında geline yardımcı olan kişiye verilen isimdir. Başka bir deyişle, nedime veya nedimeler, düğün organizasyonunda her aşamanın destekçisi ve gelinin sağ kolu...