4 dk. Okuma Süresi
427
0

Düğünde Gelin Çiçeğin Nasıl Olmalı?

 

Nikah tarihi, gelinlik, damatlık, yüzükler, düğün davetiyesi işlemleri tamamlandı! Heyecanla beklediğin bu özel gün için davetli listesi de hazır! Düğün organizasyonunda genelde en sona bırakılsa da en önemli detaylardan biri, gelin çiçeği! Gelin çiçeği, gelinliğin tamamlayıcısı, gelinin de en önemli aksesuarı. Peki gelin çiçeği modelleri arasından sana uygun olanı seçerken nelere dikkat etmelisin? Gelinlik modeli, düğün mekânı ve düğün teması elbette gelin çiçeği modeli konusunda da etkili oluyor. Örneğin kır düğünleri için çoğunlukla lavanta, papatya gibi daha doğal, country tarzı çiçekler tercih edilirken, salon düğünlerinde gül, karanfil veya lale gelinlerin en çok tercih ettiği çiçekler arasında yer alıyor.

Hangi gelin el buketini kullanacağına karar verirken, öncelikle gelinliğinin tarzı ve modeliyle uyumlu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Hafif kumaşlardan yapılan sade bir gelinliğe çok abartılı bir aranjmanı kullanmak en doğru karar olmayabilir. Bunun yerine ince ve kuru çiçeklerden oluşan bir çiçek buketi muhtemelen gelinlik ile daha uyum içerisinde olacaktır. Diğer yandan prenses model kabarık gelinlik ile küçük ve ince bir buket kullanıldığında, gelin el çiçeği, gelinliğin yanında sönük kalabilir.

Gelinliğinle uyum içerisinde bir çiçek buketine karar verdin, peki aşk dolu bu gününde hayalini kurduğun, tüm kalbinle müstakbel eşine doğru yürürken elinde tutacağın bu gelin çiçeği, canlı mı olacak, yoksa yapay mı? İşte buna karar veremiyorsan, sakın endişelenme, senin için baştan sona konuyu araştırdık, inceledik ve bu yazımızda derledik. Bizim tavsiyemiz, bu özel günde yapay çiçek kullanman olacak. İşte, düğünde yapay çiçek kullanman için sebepler:

Düğünde Yapay Çiçek Kullanman İçin 5 Sebep!

1. Altın Kural: Düğün Günü Hiçbir Şeyi Son Dakikaya Bırakma!

Düğün organizasyonu yapmaya başladıysan, bu sürecin zaman zaman ne kadar stresli olabileceğini fark ettin demektir. Düğün mekânı ayarlama süreci, gelinlik modelleri araştırması, davetlilerin listelenmesi, davetiyenin seçilmesi, gelecek misafirlerin listelenmesi… Gerçi artık işini kolaylaştıracak invidza online davetiye olduğundan, davetiye konusunda endişelenmene gerek yok. invidza ile kolayca sana en uygun şablonu seçerek davetiyeni oluşturabilir, saniyeler içinde düğününde yanında olmasını istediğin sevdiklerine bir tıkla ulaştırabilir, gelip gelmeyeceklerini anında öğrenebilirsin. Harika değil mi?  Düğün Şablonlarını İncele!

En azından davetiye kısmını hızlı ve kolay şekilde atlattık! Yine de düğün günü hiçbir aksilik çıkmaması için gelin ve damadın yapması gereken onca şey var… Burada altın kural, olabildiğince çok işi önceden hallederek son dakikaya bir şey bırakmamak. Eğer canlı gelin çiçeği seçmeyi düşüyorsan, çiçeğini düğün günü teslim alman gerekeceğini unutma. Fakat yapay gelin çiçeği kullandığında, buketini günler hatta haftalar önceden sipariş ederek düğün günü ortaya çıkabilecek aksaklıklardan kaçınmış olacaksın. Aynı zamanda eğer çiçeğinde herhangi bir değişiklik yapmak istersen yapay gelin çiçeği her zaman değiştirilmeye hazır şekilde seni bekliyor olacak.

kanepe üzerinde yapay gelin çiçeği ve renkli yapraklar

2. Gelin Buketi Sen Nasıl İstersen Öyle Olsun!

Düğününde sana canlı gelin buketi eşlik etsin istiyorsan, buket modelinde ani değişiklikler yapmak şöyle dursun, her çiçeği seçme şansın olmayabilir. Bildiğin gibi, mevsime ya da sezona göre belirli çiçekleri bulmak bazen zor olabiliyor. Canlı gelin çiçeği her ne kadar kulağa daha hoş gelse de bu konuda dezavantajları olduğu açık. Bu da seni gelin çiçeği seçiminde sınırlandıracaktır. Yapay çiçek kullanmanın bir diğer avantajı da istediğin zaman istediğin renkte, türde ve boyutta çiçeği seçebilecek olman. Kulağa hoş geliyor değil mi? Eğer bu konuda daha özgür davranmak senin için de önemliyse, yapay çiçekleri tercih etmen işini oldukça kolaylaştıracaktır.

3. Gelin Çiçeğin Tek Gecelik Olmasın!

Gelin çiçeği dendiğinde akla gelen ilk şey, gelinlerin çiçek atma adetidir. Gelinin, düğündeki bekar kadın arkadaşlarına çiçeğini attığı bu gelenekte, bir sonraki evlenecek kişinin çiçeği tutan kişi olduğuna inanılır. Eğer sen de yakın arkadaşlarından birine çiçeğini devrederek, en az senin kadar mutlu olmasını diliyorsan, canlı gelin çiçeği modellerinden ziyade yapay çiçeği ön plana çıkarmayı tercih edebilirsin. Böylece sadece sen değil, bu özel günü seninle paylaşan ve en az senin kadar bu özel gün için çabalayacak arkadaşların için de unutulmaz kılabilirsin.

Böyle bir geleneği düğününde uygulamayacak olsan bile, artık yapay gelin çiçeğinin ev dekorasyonu amacıyla kullanılması son derece yaygın hale geldi. Sen de yapay çiçek kullanarak çiçeğini saklayabilir, yıllar sonra kendi çocuğuna armağan edebilir ya da evinde dekorasyon amaçlı kullanabilirsin.

nedimeleriyle duran gelin ve renkli gelin çiçeği

4. Çiçek Dalında, Gelin Çiçeği Sende Güzel!

Artık pek çok çift, düğün organizasyonunda doğa dostu seçeneklere yöneliyor. invidza gibi doğa dostu davetiyelere yönelmenin yanı sıra çiçek kullanımında da doğayı koruma bilinciyle hareket edebilirsin. Doğa dostu düğün nasıl yapılır diye merak ediyorsan ilgili yazımızı hemen inceleyebilirsin. Böylece çiçekler dalında, gelin çiçeği de sende kalmış olur!

Damatları da unutmayalım tabii. Onlar da yakalarında sizin çiçeğinizle takım küçük bir yaka çiçeği taşımak isteyeceklerdir. Damat yaka çiçeği, gelin buketinle aynı olduğunda ortaya çok daha uyumlu bir görüntü çıkacağı kesin. Hem damat takımı renklensin hem de içinizdeki uyum dışarıdan bakanlara yansısın istiyorsanız, doğru tercih yine yapay çiçek olacaktır.

kurutulmuş renki gelin buketi ve beyaz gelinlik

5. Gelin Çiçeği Bütçeni Zorlamasın!

Düğün organize ederken en önemli faktörlerden biri de tabii ki bütçe. Birçok kalem için en uygun bütçeyi ayarlamaya çalışıyor, hem her şey hayal ettiğimiz gibi olsun hem de bütçemizi yormasın istiyoruz. Özellikle gelin çiçeği fiyatları düşünüldüğünde, bu son derece haklı bir yaklaşım. Fakat bu kolay olduğu anlamına gelmiyor. Yeri geliyor nereden bütçeyi kısacağımızı bilemiyoruz. Düğünde yapay çiçek kullanmak buna da bir çözüm doğuruyor. Çoğu zaman canlı gelin çiçeği kullanmaktan çok daha hesaplı bir tercih. İnternet üzerinden hızlıca estetik ve ekonomik gelin çiçeği seçeneklerine erişebilir, sipariş verebilirsin. Tabii gelin çiçeği satan dükkanlara da bakarak da istediğin modeli bulman mümkün. Eğer daha hesaplı bir alternatif arıyorsan, biraz da yetenekliysen, gelin çiçeği yapımı senin için çok da zor olmayabilir. Kendi istediğin şekilde, kendin yapay gelin çiçeğini yapabilirsin. Hatta arkadaşlarınla beraber, yapay gelin çiçeği yapım sürecini, yıllarca gülümseyerek hatırlayacağınız eğlenceli bir etkinliğe dönüştürebilirsiniz.

BONUS: Gelin Çiçeğine Kendinden Bir Şeyler Kat!

Tüm bu sebepler gelin çiçeği seçimi için sana fikir vermiştir diye düşünüyoruz. Ama son bir ipucu daha verelim. Çiçeğini kendin yapmaya karar vermesen bile, hazır aldığın yapay gelin çiçeğine kendinden bir şeyler katman mümkün. Örneğin ışıklarla ya da farklı kumaşlar kullanarak süsleyeceğin gelin buketin, senden ve yaratıcılığından bir parça taşıyacaktır. Ya da saç aksesuarı, gelin tacı olarak çiçeğinden bir parça kullanarak görüntünde bütünlük yaratabilirsin. Böylece kendi düğününde kendi gelin çiçeğin aracılığıyla yaratıcılığını ortaya koymuş olacaksın. Üstelik yaptığın bu küçük dokunuşla benzersiz ve özgün bir gelin çiçeği taşımak da seni mutlu edecektir.

renkli çiçeklerden oluşan mihrapta gelin ve damat

Bizce düğünde yapay çiçek kullanmak pek çok açıdan tercih edilebilir bir seçenek. Ne dersin? Sen de dilediğin gibi seçip şekillendirebileceğin, önceden hazır edip rahatlıkla kullanabileceğin, sevdiklerine armağan edebileceğin ya da hatıra olarak saklayabileceğin hem doğa hem de bütçe dostu bir çiçek taşımak istemez misin?


Benzer İçerikler

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım...
Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde...