4,5 dk. Okuma Süresi
786
0

Gelinliğin Yıldız Olsun: Duvak Modeli Nasıl Seçilmeli?

Düğün heyecanı tüm hızıyla devam ediyor! Misafirler, davetliler, düğün mekanı, bekârlığa veda… Derken detaylar da bir yandan teker teker halloluyor. Telaş hiç bitmiyor. Blogumuzda, Düğün Davetli Listesi Nasıl Hazırlanır anlattık, Unutulmaz Bir Bekârlığa Veda Partisi için Öneriler verdik ve düğün hazırlıklarında sana birçok konuda yardımcı olduk. Tabii ki bu kadarla bitmedi! Şimdi de sana duvak modelleri hakkında bilgi verecek ve duvak modelleri nasıl seçilmeli, nelere dikkat edilmeli detaylıca anlatacağız.

En özel ve gösterişli gelin aksesuarlarından olan gelin duvağı gelinliğini tamamlayan en özel parçalardan biri. Bu nedenle gelinlik tipine göre duvak modellerini bilmek ve uygun gelin duvağını seçmek de ilgi ve bol bol araştırma istiyor. Biz bu yazıda sana; duvak nedir, neden kullanılır ve hangi kriterlere göre seçilir teker teker anlatarak biraz yol göstermiş olacağız. O zaman hadi başlayalım! Fakat bir yandan invidza.com ’u yeni bir sekmede açmanı tavsiye ederiz. Yazımızı okuduktan sonra yeni nesil düğün davetiyelerimizi inceleyebilir ve düğününle ilgili önemli bir detayı daha hızlıca aradan çıkarabilirsin.

Duvak Nedir?

Yerlere kadar uzanan, upuzun danteller ya da minimal, sade tüller… Ne olursa olsun her gelinin hayalinin bir parçası duvaklar. Gelinliğe yakışan, estetik görünümünün altında farklı anlamlar da yatıyor. Duvak modellerinin, her gelenekte farklı farklı anlamları var. Temelde, duvak, gelinlerin başına taktığı tül, şifon, ipek ya da saten bir kumaş... Hangi geline sorarsanız sorun, gelinliğin olmazsa olmaz parçası. Duvak, eski çağlarda gelinleri kötülüklerden korumak amacıyla takılırmış. Eski kraliyet ailelerinde ise gücün göstergesi olarak bilinirmiş. Duvak, ne kadar uzun seçilirse, aile o kadar saygın sayılırmış. Anadolu kültüründe ise duvak kalktığı zaman, damat ilk kez gelini eşi olarak görebilirmiş.

Günümüzde duvak kullanımı artık bu anlamlardan çok uzaklaşsa da hâlâ gelinliğin en göz alıcı parçalarından biri olduğu kesin. Uygun duvak olmadan gelinlik boş ve gösterişsiz. Duvak, aynı zamanda, sade gelinlik tercih eden gelinlerin, gelinliği hareketlendirmek için kullandığı bir detay. Duvağın ne olduğundan kısaca bahsettik. Şimdi gelelim en önemli kısma: Duvak modelleri nasıl seçilmeli?

Farklı Gelinlik Modelleri için Farklı Duvak Modelleri

Her gelinliğin tarzı bambaşka. Daha önce de söylediğimiz gibi; duvak seçimine göre, gelinliğin bütünlenecek. Bu nedenle piyasada birçok farklı hazır duvak modeli var! Fransız duvak modelleri, uzun duvak modelleri ya da kısa duvak modelleri tamamen senin gelinlikteki zevkinle alakalı. İçine sinen, gelinliğini güzel gösterecek bir duvak seçimi yapabilmek için önce gelinliğini çok iyi tanımalısın. Kısa bir gelinliğin varsa duvağın çok uzun olmamalı; gelinliğin duvağın içinde kaybolur. Ya da kabarık gelinlik modelleri her uzun duvağı kaldırmayabilir.

Farklı Gelinlik Modelleri için Farklı Duvak Modelleri

Dikkat etmen gereken ince, küçük detaylar var! Upuzun bir duvak çoğu genç kızın rüyası biliyoruz! Fakat kısa bir duvakla da harika görünebilirsin. Hadi, duvak modellerini biraz daha yakından tanıyalım:

Zarif ve Göz Alıcı Danteller: Fransız Duvak Modeli

2019 duvak modelleri arasında belki de en popüler olanlardan biriyle başlayalım mı? Fransız duvak modeli, özellikle vintage modasının hâkim olduğu son yıllarda giderek daha fazla gelin tarafından tercih ediliyor. Fransız duvak modeli, şapka gibi başın üst tarafına takılıyor. Kısa, ince bir tül ile yüzü kapatıyor. Bu nedenle saç modelini de topuz tercih edebilirsin. Fransız duvak modelinin bir avantajı da neredeyse tüm gelinlik modellerine uyum sağlaması. Özellikle kabarık gelinlik tercih edeceksen, gelinliğinin eteğini ön plana çıkarmak için bu duvağı seçmeni öneririz. Tabii yüz şeklin ve düğün konseptinin bu nostaljik görünüme uygun olup olmadığı; dikkat etmen gereken diğer konular.

Zarif ve Göz Alıcı Danteller: Fransız Duvak Modeli

Nostaljik: Rahibe Duvak Modeli

Sıra geldi iddialı bir duvak modeline… Yere kadar uzanan, zarif dantellerle bezeli bu duvak, gelinin saçlarına, biraz arkaya gelecek şekilde hafifçe oturtuluyor. Rahibelerin başörtüsüne benzer duruşu nedeniyle bu ismi alıyor. Şal gibi omuzları da sardığı için bu duvak modelini tercih edecek gelin adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalar var: Eğer kolları kapalı ve yoğun dantelli bir gelinlik giyeceksen, rahibe duvak modelinden uzak durmalısın! Bu model, omuzları sardığı için uzun kollu gelinliklerle güzel görünmeyecektir. Yoğun dantel detayları da fazla işlemeli bir gelinlikle çok boğucu olabilir. Sade ve uzun gelinlik tercih eden gelinler ise bu gelinlikle asil bir görünüme kavuşabilir.

Nostaljik: Rahibe Duvak Modeli

Sade ve Klasik: Omuz Hizası Duvak Modeli

Omuz hizası duvak modeli, sade ve şık bir görünüme sahip duvak modellerinden. Uzun duvak tercih eden gelinlerin yaşadığı sorunlardan biri de duvağın sürekli ayağa takılıp durması. Birinin seninle birlikte sürekli gezip duvağını tutması veya dans ederken kalabalık içinde duvağının zarar görmesini istemezsin herhalde. Bu nedenle uzun duvak düşünsen bile düğünündeki insan sayısını da düşünerek duvak seçerken kısa modelleri değerlendirebilirsin. Düğününe katılacak insan sayısını söyleme konusunda Invidza’nın akıllı düğün davetiyeleri sana yardımcı olabilir. Fakat konfor mu yoksa gösteriş mi? Bunu tercih etmek sana kalıyor!

Sade ve Klasik: Omuz Hizası Duvak Modeli

Yıldız Sensin! Şapel ve Katedral Duvak Modelleri

Şimdiye kadar daha sade ve mütevazi duvak modellerinden söz ettik. Bugün hayatının en önemli günü değil mi? E hadi o zaman biraz gösteriş yapalım! Şapel duvaklar 2,5 metrenin üzerinde; katedral duvaklar ise 3 metrenin üzerinde olan duvak modelleridir. Bu duvaklar, başlı başına yeterince zarif ve gösterişlidir. Üstelik balık model gelinliklerle de nefis uyum yakalar. Sade bir kır düğününde bu duvağı kullanmak çok iyi bir tercih olmayabilir.

Eğer tercihin geniş bir balo salonu olacaksa ve gösterişli bir düğün konseptin varsa hiç düşünme! Şapel ve katedral duvakların ihtişamı tam sana göre. Tabii bu kadar büyük bir düğünde davetli sayısı da çok olacaktır. Sevdiğin herkesi yanında görmek için online düğün davetiyelerini kullanarak herkesle bu mutlu gününü paylaşabilirsin!

Şapel ve Katedral Duvak Modelleri

Duvak Modelini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Gelinliğinin duvak modeli üzerindeki etkisini anlamışsındır. Bu nedenle gelinliğin duvağınla aynı renk olmalı. Fakat düğün mekânı ve yüz şeklinin de duvak ile uyumlu olması önemlidir. Çünkü düğün mekânı düğünün konseptini belirler. Örneğin; konsolosluklarda yapılan düğünler ya da sade kır düğünleri için Fransız duvak modelleri idealdir. Dar bir alanda, kalabalık bir kitlenin içinde upuzun bir duvakla dolaşmaya çalıştığını düşünsene… Ya da geniş bir balo salonunda, oymalar ve süslemelerin içinde klasik bir gelinliği…

Duvak, yüz şekline de uyum sağlamalı. Köşeli bir yüzün varsa rahibe duvak modeli gibi yüzünü ince uzun gösterecek bir modeli tercih edebilir; çene kemiğini kapatabilirsin. Tam tersine, yuvarlak yüz tipine sahipsen; yüz hatlarını ve gözlerini ön plana çıkarmak için topuzuna takılan ince kumaş bir duvak sana daha uygun olacaktır.

Duvak Modelini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? Beyaz Süslü Duvak Modeli

Tercihin ne olursa olsun bu senin en özel günün! Bol bol eğlenmeyi unutma! Invidza Blog, düğününü güzelleştirecek tavsiyelerle yanında. Yeni nesil video davetiyelerimiz ile düğününü kolaylaştırmak sadece bir tık uzakta. Tüm sevdiklerine, kendi isimlerine özel olarak, animasyonlarla süslenmiş bir video davetiye gönderebilir; online davetiyenin yenilikçi avantajlarından faydalanabilir, LCV'leri tek merkezden kontrol edebilirsin. Devir değişiyor, ekonomik ve faydalı çözümlere yönelmekte yarar var. Hadi düğün davetiyelerimize bir göz at, dilediğini seç ve hemen tasarlamaya başla! >> Invidza Düğün Davetiye Modelleri


Benzer İçerikler

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım...
Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde...