4 dk. Okuma Süresi
275
0

Gelinlik Alışverişinde Doğru Gelinliği Seçmek 

Gelinlik seçmenin kolay bir iş olmadığını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden doğru gelinliği bulmanda sana yardımcı olmayı kafaya koyduk! Bir taraftan senin ailenin, diğer taraftan partnerinin ve ailesinin beklentisi, düğün mekânı, hava şartları derken ne tarz bir gelinliğe karar vereceğin karmaşık bir hal alabilir. Düğün hazırlıklarına başlayan pek çok kişi, bu sürece ne kadar çok insanın ve değişkenin dahil olmaya başladığını çoktan fark etmiştir. Düğün planlarken, senin ne istediğin ve partnerinin ne istediği elbette öncelikli belirleyici etmenler.

Fakat, ailelerinizin gönlünü de yapmak istediğinizi, arkadaşlarınıza unutamayacakları bir eğlence sunmak istediğinizi biliyoruz. Kısacası mutlu etmeyi dilediğiniz, gönlünü hoş tutmak istediğiniz çok kişi var. İşte sana, hayatında en az bir kere evlenmiş herkesin vereceği, altın değerinde bir tavsiye: Herkesi mutlu edemezsin. Bazen başkalarının isteklerini, bazen de kendi isteklerini arka plana itmen gerekebilir. Ama, gelinliğin bunlardan biri olmamalı! 

pencere önünde askıda duran mükemmel bir gelinlik 

Nasıl ki günlük kıyafetlerine kimse karışamazsa, düğün gününde ne giyeceğin konusunda da senden başkasının söz sahibi olmaması gerekir. Elbette seni tanıyan, tarzını bilen ya da modadan anlayan yakınlarından tavsiye almak, fikir istemek başka bir mesele. Etrafında bu anlamda faydalanabileceğin insanlar varsa bu iyi bir fırsat. Ancak kendi isteklerini sana dayatmaya çalışmamaları bu anlamda önemli.

Genellikle kadınların hayalinde küçük yaşlardan beri belirli bir gelinlik modeli olduğu düşünülüyor. Kadınların, gelinlik dışında hayalini kurdukları birçok şey olabileceğinden, bu her zaman doğru olmayabiliyor. Diğer yandan, çocukluk hayalinde belirli bir gelinlik modeli olsa bile bu model zaman içinde değişebilir. Yıllar geçtikçe zevklerin, tarzın değişmiş olabilir. Hiç değilse moda durmadan değişiyor. Örneğin, Yenilikçilik Trendi: 2020 Gelinlik Modelleri yazımızda, bu yıl revaçta olan modelleri ele almıştık. Derin yırtmaçlardan sırt dekoltelerine, pastel tonlarında renkli gelinlik modellerinden büyük kurdelelere kadar, bu yıl gelinlik modelleri kalıpların dışına çıkıyor. 

2020 gelinlik modelleri

Yenilikçilik trendi yalnızca gelinliklerde değil, davetiyelerde de hâkim. Video davetiyelerin kullanımı hem daha ucuz hem de eşsiz olmalarından dolayı tercih ediliyor. Video Davetiye Nedir? başlıklı yazımıza göz atarak bu konuda daha fazla bilgi edinebilir, invidza’nın yeni nesil video davetiye şablonları arasından tarzına uygun olanı seçebilirsin. Aynı şekilde tarzına uygun gelinliği seçerken de yenilikçi bir yaklaşım benimseyebileceğin gibi geleneksel, retro ya da alternatif modellere de yönelebilirsin. 

Gelinlik Alışverişine Başlarken

vitrinde gördüğü gelinliği çok beğenen heyecanlı kadın

Gelinlik alışverişine başlamadan önce doğru gelinliği nasıl seçeceğine dair birkaç etmeni göz önünde bulundurman gerekiyor. Bunlardan biri, elbette kendi tarzın. Yani en özgür olduğun kısım. İkincisi ise mevsim ya da hava koşulları. Mesela hayalinde uzun kollu bir gelinlik olabilir fakat bir yaz düğünü organize ediyorsan, böyle bir gelinlik tercihi seni sıkıntıya sokacaktır. Bu yüzden ilk olarak koşulları gerçekçi biçimde değerlendirmekte fayda var. Hava koşulları ve seçtiğin düğün mekanına göre bu koşullardan ne derece etkileneceğin önemli bir konu. Kapalı düğün salonlarında belki de dışardaki soğuk havadan etkilenmeyecek olabilirsin. Fakat aklında bulunsun, düğün fotoğraflarını açık havada çekmek istiyorsan, soğuktan kaçman biraz zor olacaktır. Kış düğünü her ne kadar fazlaca tercih edilmese de kendine göre farklı bir havası var, kabul edelim. Masal Diyarına Yolculuk: Kış Düğünü Fotoğrafları yazımızı okuyunca sen de bize hak vereceksin.

Gelinlik seçerken dikkat etmen gereken üçüncü nokta ise gelinlik modelinde stratejik düşünmek. Tüm kadınlar şüphesiz çok güzel. Fakat vücudumuzda, kendimizi çok da rahat hissetmediğimiz için, öne çıkarmak istemediğimiz bölgeler olabilir. Eğer aklına takılan böyle bir konu varsa, bu bölgeleri değil de vücudunda kendini daha rahat hissettiğin kısımları vurgulayacak modelleri tercih edebilirsin. Örneğin, balık modeli gelinlik ile kalçalarını vurgulayabilir, derin bir yırtmaç ile bacaklarını ön plana çıkarmayı tercih edebilirsin. Ya da vücut tipine göre, gelinlikler içinden kalp yaka yerine V yaka gelinlikleri seçmek daha doğru olabilir. Bu konuyu ele aldığımız Vücut Tipine Göre 2020 Gelinlik Modelleri yazımızdan da faydalanabilirsin. Bunların yanı sıra, hayalindeki gelinlik modelinin, iş gelinlik bakmaya ve denemeye gelince çok başka bir hal alabileceğini sakın unutma. Yani, gelinlik seçiminde açık fikirli olmakta fayda var. Belki de hiç aklında olmayan bir modeli denediğinde gözlerine inanamayacaksın, kim bilir?

genç kadın iki arkadaşıyla gelinlik deniyor

Hazır Gelinlik Modeli Seçmek

mavi bluzlu kadın gelinlik seçiyor

Eğer modaya uygun gelinliklerden hoşlanıyorsan işin kısmen daha kolay olacak. Çünkü unutma ki hazır gelinlik almak her zaman için daha pratik bir çözüm. Gelinlik seçerken, öncelikle her konuda olduğu gibi internetten araştırma yaparak başlamalısın. Gelinlikçiye gittiğinde kendini daha iyi ifade edebilmen, tarzını, beğenini sözcüklerle anlatmakla yetinmeyip, birkaç örnek model gösterebilmen çok önemli. Her ne kadar sen hayatında belki de ilk defa gelinlik alıyor olsan da gelinlikçiye her gün onlarca insan gidiyor. Düğün heyecanına kapılmış, hayatlarının en görkemli elbisesini, gelinliğini seçmek üzere gelen kadınların ne istediğini dinlemek ve onlara çözüm önermek basit bir süreç değil. Dolayısıyla onların işi de hiç kolay değil. Bu yüzden eğer elinde örnek gösterebileceğin fotoğraflar olursa gelinlik seçmek herkes için daha kolay olacaktır. Hazır gelinlik modellerinden beğendiğini üzerine oturtmak ya da küçük dokunuşlarla farklılık yaratmak her zaman için daha pratik bir çözüm. Eğer böyle bir gelinlik bulduysan çok şanslısın demektir. 

Özel Tasarım Gelinlik Seçmek

gelinlik tasarımı için masanın üzerinde duran kumaşlar ve kağıtlar 

Tam aksine, kafanda belirlediğin gelinlik modeli, modaya bağlı olarak ulaşılabilir olamayabilir de. Başka bir deyişle, her dönem belirli gelinlik modelleri popüler olduğundan, bunlardan farklı bir model aradığında, gelinlik bulmak zorlaşıyor. İşte bu durumda gelinliğini diktirtmeyi tercih edebilirsin. Özel tasarım gelinlik giyeceksen, en önemli nokta gelinlik dikim sürecini en az 6 ay önceden başlatmak. Gelinlik provalarını da mümkün olduğunca sık aralıklarla ayarlayıp, dikim aşamasında pek çok kez gelinliği denemek ve tasarım sürecine dahil olmak. Bu şekilde, ortaya çıkacak tasarımın, süreç içerisinde ilk başta arzu ettiğiniz gelinlik modelinden uzaklaşmamasını garantiye almış olacaksın.

Uzun lafın kısası; tarzına uygun gelinlik modeli seçerken doğru gelinliği bulmak için çıktığın yolda, öncelikle kendi tarzını ve zevkini bilmek önem taşıyor. Sonra da işe biraz gerçekçi yaklaşarak koşullara ve vücuduna uygun gelinlik modeline karar vermek gerekiyor. Son olarak da hazır bir model mi tercih edeceksin yoksa sıfırdan dikilmesini mi isteyeceksin, buna açıklık getirmek kalıyor. Zaten bu aşamada farklı modelleri deneyerek içine sinen gelinlik modelini bulmaya başlayacaksın. İşin püf noktası ise tek bir gelinlik modelinde inat etmeden, açık fikirli bir yaklaşım benimsemekte yatıyor. Belli başlı modelleri birer birer üzerinde denemeyi unutma ve senin onu bulman kadar, doğru gelinliğin de seni bulmasına izin ver! Gelinlik seçme sürecinin tadını çıkarmaya bak, işte hepsi bu kadar! 


 


Benzer İçerikler

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım...
Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde...