4 dk. Okuma Süresi
142
0

Nedimelik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Nedime; düğün öncesi ve düğün sırasında geline yardımcı olan kişiye verilen isimdir. Başka bir deyişle, nedime veya nedimeler, düğün organizasyonunda her aşamanın destekçisi ve gelinin sağ kolu olan arkadaşları ya da akrabalarıdır. Nedimelik kavramı, aslında oldukça eski zamanlara dayanıyor. Antik Roma döneminde ortaya çıkan nedimelik, daha sonrasında Avrupa’da yaygınlaşıyor. Nedimelik, kötü ruhların gelinin kim olduğunu anlamaması amacıyla ön planda nedimlerin yer alması gibi bir inanışa dayanıyor.

Nedimelerin görevi, en yakın arkadaşlarının, yani gelinin, aldığı evlenme teklifine “Evet!” demesi ile başlıyor. Nedimeler, geline ilk andan itibaren düğün sonuna kadar gerek gelinlik seçiminde gerek düğün organizasyonunda gerekse duygusal iniş çıkışlarda yardımcı olmakla görevli. Nedimelerin ya da nedimen bu güzel sorumluluğu alarak düğün maceranda yanında sana destek olacaktır.

Nedimeliğin anahtarı, gelinin karakterini, isteklerini ve zevklerini anlayarak düğün sürecini en kolay ve keyifli şekilde atlatabilmekte saklı. Bu nedenle, nedime veya nedimelerini seçerken seni çok iyi tanıdığını düşündüğün sevdiklerini gözden geçirmelisin. Nedime veya nedimeler, bir kişi de olabilir, Avrupa’daki örnekleri gibi 10 kişi de olabilir. Bu tamamen sana kalmış. Nedimeler, ülkemizde daha çok düğün esnasındaki rol ve görevleriyle öne çıksalar da düğün öncesi hazırlıklarla da gelin ve damada yardımcı olabilirler. Zaten en yakın arkadaşların veya akrabaların olacağını düşünerek, bu bir görevden ziyade, keyifli bir yolculuk olarak da tanımlanabilir.

Duygusal nedimeler beyaz bornozlu geline sarılıyor

Düğün Öncesinde Nedimelerin Görevleri

Süreç başlıyor! Nedimenin veya nedimelerinin, düğün öncesi hazırlıklarda nasıl yardımcı olabileceğini,  Yaratıcı ve Farklı Düğün Fikirleri İçin 10 Öneri adlı blog yazımızdan da öğrenebilirsin. Düğün öncesinde kafanda pek çok soru olması gayet normal. Örneğin, bekarlığa veda partisi nasıl yapılır, düğün mekanı nasıl olmalı, gelin çiçeğin nasıl olmalı ya da düğün davetiyesi nasıl seçilir gibi sorulara cevap ararken nedimelerin sana yardımcı olacaklardır. Elbette bu konularla ilgili detayları sana yardımcı olmak için daha önce paylaştığımız blog yazılarımızda da bulabilirsin.

Bununla birlikte, senin görüşün dahilinde nedimenin kendi adına da yapması gerekenler var tabii. Bunlardan biri de gelinle beraber, düğün konseptine ve gelinliğine uygun, bütünleyici nedime elbiseleri seçmek. Nedimelerin birbirileriyle aynı elbiseleri giymeleri, yine Antik Roma dönemine dayanan bir adettir. Bu dönemde, nedimelerin gelin ile aynı elbiseyi giyerek, kötü ruhların geline zarar vermesini engellediklerine inanılırdı. Bir nevi günümüz nazar inancının o zamana uyarlanmış versiyonu gibi düşünülebilir. Fakat günümüzde pek çok gelenek görenek ve inanışla beraber bu durum da değişti. Değil aynı kıyafeti giymek, düğüne beyaz elbise ile gitmek bile çok da hoş karşılanan bir tercih değil.

elinde çiçek olan gelini öpen nedime

Nedimene veya nedimelerine, gelinlik modelinin önüne geçmeyecek bir elbise modeli seçmelisin. Yaz mevsiminde gerçekleşen bir düğün planlıyorsan açık renkler, bahar düğünü ise pastel tonlar ya da kış mevsiminde yapılan bir düğün ise bejler, kahveler kullanabilirsin. Uçuş uçuş tül detaylarından oluşan uzun bir abiye modeli de gayet hoş durabilir. Bu modeli destekleyecek aksesuarlar da olmalı haliyle. Bu aksesuarların içinde de nedime tacı, nedime bilekliği gibi detaylar mevcut. Nedime bilekliklerinde çiçek ve inci detaylarına yer verebilirsin. Çiçekleri ise ister canlı ister yapay şekilde kullanabilirsin. Önemli olan nedime veya nedimeler kaç kişiden oluşuyorsa, her birinin aynı uyumu sağlamasıdır.

pembe çiçekliği nedime bilekliği takan nedime eli

Detaylarda da boğulmamak adına nedime veya nedimelerin ile iyi bir plan-program çizelgesi oluşturmalısın. Bu detaylar dışında seni zaman zaman sakinleştirip, kontrol altına alabilecek kişi de nedimen olacaktır. En güzel zamanlar olduğunu bildiğimiz düğün ve düğün öncesi süreçleri bir o kadar da sancılı ve stresli olabiliyor. Çok fazla düşünülmesi ve yapılması gereken şeyler var. Nedimelerin de bu aşamalarda rolleri büyük. Bu yüzden kendine iyi bir kriz yöneticisi seçmeni öneriyoruz.

Kararsız Kaldığında Cevabı Onlara Sor

Öncelikle, nedimelerin ile birlikte düğün öncesi stres atmak ve biraz rahatlamak adına, en yakın kız arkadaşlarının da olacağı küçük bir parti organizasyonu planlayabilirsin. Bekarlığa veda partisi ile ilgili yardım istersen, Unutulmaz Bir Bekarlığa Veda Partisi İçin Öneriler ve 8 Soruda Bekarlığa Veda Partisi İle İlgili Her Şey adlı blog yazılarımızdan yararlanabilirsin. Biraz olsun stres attıysanız gelelim asıl konumuza…

Yaratıcı ve farklı düğün fikirleri araştırması içine girerek kafanda bir şeylerin netleşmesini sağlayabilirsin. Düğün tarihi kararlaştırıldı, düğünün yapılacağı mekân ayarlandı ve sıra geldi gelinlik kısmına… Düğün konseptini belirledikten sonra nedimlerin bu konsepte ve sana en uygun, içine sinecek gelinliği bulman için de konuyla ilgili tavsiyeler verecek, bazen oldukça karmaşıklaşabilen karar alma sürecinde sana destek olacaklardır. Bunun yanı sıra, gerek internet araştırması yapıyor olman gerek mağazaları geziyor olman, fikirlerini destekleyecek materyalleri oluşturacaktır.

geinliğini giyerken geline yardımcı olan iki nedime

İş gelinlikle bitmiyor tabii ki, bir de gelinliğin tamamlayıcılarından olan gelin çiçeğini seçmek gerekiyor. Burada en önemli husus, gelinliğinin tarzıyla uyum yakalayabilecek bir çiçek bulmak veya hazırlamak. Detay gerektiren konularda da objektif bir bakış açısı oldukça önemlidir. Nedimelerinin fikirlerini almak hiç fena olmayacaktır. Ayrıca bu konuyla ilgili olarak, sana yardımcı olabilecek, Düğünde Gelin Çiçeğin Nasıl Olmalı adlı blog yazımızdan faydalanabilirsin.

Bir diğer tamamlayıcı detay ise gelin ayakkabısı. Gelin ayakkabısı, düğünün konforlu geçmesi için kaçınılmaz bir öneme sahip. Düğün boyunca ayakta olacak ve dans edeceksin. O zaman yapılması gereken, farklı bir görüş açısına ihtiyaç duyduğun alışveriş sürecinde, nedimen ile beraber mağaza mağaza gezerek en rahat ve en şık seçimi yapmak. Unutma ki, konforlu bir ayakkabı deneyerek alınır.

Nedimeler Hakkında Son Not: Düğün Günü

pembe tonlarında giyinmiş olan nedimeler ve gelin ellerinde çiçeklerle bir arada

Her ihtiyacında yanında bulduğun nedime veya nedimelerin için son görev günü geldi çattı: Düğündeyiz! Düğün günü, en büyük destekçin olan nedimelerinin, tatlı yorgunluklarının son aşaması. En sakin gelinin bile büyük heyecanlar yaşayıp strese düştüğü böyle bir günde, seni sakinleştirme görevi de nedimelerinde. Yıllardır iyi kötü hatıralara beraberce tanık olduğun birçok insan karşında ve seni izliyor. Her şey bir yana, hayatınla ilgili aldığın çok önemli bir kararı resmileştirmek üzeresin. Dolayısıyla heyecanlı olman ve panik yapman gayet doğal. Fakat nedimelerin tam yanı başında elini tutuyor olacaklar. Onların varlığını ve desteklerini hissettiğinde, her şeyin üstesinden gelebileceğini anlayacaksın. Düğünde bir aksilik de çıkabilir, planlar da aksayabilir ama kadın arkadaşların yanındaysa bunların hiçbirini ne düğün öncesinde ne düğünde ne de sonrasında dert etmene gerek yok. Ne de olsa kadın arkadaşlar candır, değil mi? Hele ki böylesi bir sürecin üstesinden yan yana geldiğiniz nedimelerinle çok daha derin bir bağ kurmuş olacaksın. Bu nedenle, nedimelerine güven ve düğün hazırlıkları ve düğün gününün keyfini çıkarmaya bak.


Benzer İçerikler

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım...
Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde...