4 dk. Okuma Süresi
85
0

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım. Zira geçmişin ruhunu her daim içinde taşıyan ve günümüz moda trendleriyle kendi tarzını yakalayamayanlara güzel bir haberimiz var. Hayatının en mutlu gününde içinde kendin gibi hissedeceğin ama nostaljik bir dokunuştan da ödün vermeyeceğin, sana ilham verecek tüm retro gelin stillerimizi bu başlıkta topladık. Bundan önce Gelinlik Alışverişinde Doğru Gelinliği Seçmek konusundaki tüyolarımızı daha önce seninle paylaşmıştık.

Öncelikle bu tarza aşina olmayanlar için kısa bir açıklamayla başlayalım. Retro, geçmişte belli bir dönemde yaygın olarak giyilen kıyafet ve aksesuarların yeniden popülerleşerek giyilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir.

Eskimiş ve unutulmuş tarzların tekrar hayata döndürülmesi de retro stili yaratır. Zarafetin ve romantizmin en klasik sembollerinden olan bu stil, özgün gelinlerin tercihleri arasında yer alıyor. Fransız danteli ve inci detaylar da bu tarzın en büyük sembollerinden. Genellikle 60'lı ve 70'li yılların izlerini taşıyan bu tarz, düğününde farklı bir dokunuş isteyen gelin adaylarının, düğün temaları ile uyumlu retro gelinlikler tercih etmeye başlamasıyla Türkiye’de de son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Hadi şimdi geçmişte bir yolculuğa çıkıp, geçmişin ikonik gelin stillerine bir göz atalım.

siyah beyaz fotoğrafta 1950'lerden nostaljik bir gelin elinde çiçek tutuyor

50’ler ve Yükselen Zarafet

1950’li yılların kadın üzerinde yarattığı annelik, kendini adamışlık ve iyi ev hanımlığı rolleri moda akımlarına da fazlasıyla yansımıştı. II. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte evlerinde bir nebze daha huzurla yaşamaya başlayan ve kendilerine zaman ayırmaya başlayan kadınlar, imajları üzerinde de daha fazla kafa yormaya başladılar.

Bu imaj değişikliğinden en çok etkilenenlerden biri de gelinlikler oldu. 50’lerde gelinlikler özellikle ipek ya da düz sert kumaşlardan yapılır, uzun etek ve kapalı hatlara sahip elegant modeller yaratılırdı. Fakat bu kapalı modeller, kadınların vücut hatlarını kapamaya yönelik değil, yalnızca tenin görünmemesine yönelikti. Bu nedenle daima geleneksel ama kadının zarafetini öne çıkaran sade modeller ön plandaydı.

Bundan dolayı da asıl önem gelinliklerden ziyade gelinlikle kullanılan aksesuarlara verilirdi. Özellikle eldivenler, çantalar ve inciler kullanılan favori aksesuarlardandı. Gelin saçı modelleri de dönemin ruhunu yansıtan daha kadınsı, kıvırcık ve iddialı modellerdi. 

60’larla Gelen Sadeleşme Rüzgârı

1970'lerden elinde çiçek tutan gelinin siyah beyaz boydan fotoğrafı

1950’li yılların ortasına damga vuran mini etek devrimi ile moda dünyası büyük bir cesaret kazandı ve değişime uğradı. İyi ev hanımı ya da iyi anne rollerinin yanında daha özgür bir kadın profili de yaratıldı. Hippi kültüründen de fazlasıyla etkilenen moda sektörü, 50’lerin ihtişamını ve kadınsılığını bırakıp; uzun düz serbest saçlar ve daha düz bir stille modaya bambaşka bir anlam kazandırdı. Gelinlikler de bu akımdan fazlasıyla etkilendi.

Öncelikle sadeleşmiş ve naif bir tarza bürünen gelinler, bazen kadın vücudunu daha uzun ve zarif gösteren; narin, dantelli ayrıntılara sahip, düz dalgalı elbiseler; bazen de düşük belli veya hiç beli olmayan, sadece düz uzun elbiseler tercih ediyorlardı. Dönemin en ikonik parçası ise dalgalı uzun dantel eldivenlerdi. Bu stil gözetilirken aynı zamanda doğal güzellikten de vazgeçilmiyor; hafif makyaj, az aksesuarlarla sadelik ve doğallık destekleniyordu.

70’lerin Şapka Devrimi

1970'lerden nostaljik şapkalı gelinlik giyen bir gelin

1970’lere gelindiğinde ise 60’ların sadeliği bırakılmamış ancak bunun yanında aksesuar kullanımına büyük bir ilgi gösterilmiştir. Gelinlik modelleri genelde etekleri çok fazla kabarık olmayan; düz, keskin veya hafif açılan eteklere sahipti. Elbise model gelinliklerin tercih edildiği dönemde, gelinlikler üzerinde dantel detaylar yoğunlukta idi ve taş işlemeler yoktu. Uzun kollu gelinlik modasının devam ettiği bu dönemde, en önemli değişim gelinlikle beraber kullanılmaya başlanan şapkalarla gerçekleşmiştir.

Duvak yerine kullanılan şapkalar ile eldiven kullanımının yanı sıra, çeşitli saç aksesuarları da gelinlerin yeni gözdesi olmaya başlamıştır. Bu dönemde gelinlerin kullandığı saç modelleri arasında alttan dağınık topuz, örgülü Helen topuzları ya da dalgalı açık saçlar öne çıkmaktadır.

80’ler ve Coşku

kabarık duvaklı ve gelinlikli gelin ve renkli gelin çiçeği

Çoğunlukla günümüzde de en çok hatırlanan moda değişiminin yaşandığı 1980’lere renkli, hacimli ve özgür tarzlar hâkim olmuştur. Gelinliklerde krem renginin de sıklıkla kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, romantik tarzda kabarık balo gelinlikleri ve prenses model gelinlikler gözde olmaya başladı. Gelinliklerde abartılı çiçeklerin kullanıldığı bu dönem, renklerin de kullanılmaya başlanmasıyla on yıllardır gelinlikte gerçekleşen en büyük değişimlerden birine damga vurdu. Gelinliklerde tül olarak hafif kumaş ve yüksek bel ile bu hacmi açığa vurmak için A kesim gelinlikler kullanılmaktaydı.

Özellikle, gelinliklerin üst kısmından başlayıp omuza ve eteğe yayılan yapay çiçekli gelinlik modelleri dönemin en popüler parçalarındandı. Aksesuar olarak halka küpe ve abartılı kolyelerin sık kullanıldığı gelin stillerini; gelinliklerle aynı hacme sahip, omuz üzerinde karakteristik afro tarz kıvırcık saçlar destekliyordu.

90’ların Özgür Ruhları

1990 yılının gelinlik modeli uzun duvaklı gelin

1990’larla gelen bireyselleşme ve genel modadaki rahatlamayla birlikte çeşitlilik fazlasıyla arttı. Geçmiş yıllarda kendilerine dayatılan moda trendlerinden sıkılan kadınlar, kendilerini daha iyi ifade ettikleri cüretkâr ve ilginç tasarımlara yöneldiler. Bu dönemde gelinlikler önceki yıllara göre çok daha ayrıntılı hale geldi.

Lüks tüketim tekrar yükselişe geçti ve büyük omuz kısımları, uzun düz siluetler, dantel ve süslemeler çok moda oldu. Mücevherler düğünlerde önemli bir yere sahipti. Son derece özenli inci kolyeler ve altın bilezikler, zarif bir görüntü ve en güzel düğünler için gerekli ayrıntılardı. Saç stili de değişerek 80’lerin hacmini geride bıraktı ve saçın toplanması artık resmi ve zarif bir havaya büründü.

Makyajında ve Saçında da Dönemin İzlerini Yansıt

vintage gelin makyajı kırmızı rujlu gelin ve dantelli gelinlik

Nostaljik bir görünüş denilince akla hemen kuyruklu eyeliner ve kırmızı rujlar geliyor. Dönemin ikonik tarzını tam olarak yansıtmak istiyorsan sade bir topuz, şapka ya da eldiven ve kırmızı ruj üçlüsünü kesinlikle öneriyoruz.

Özellikle beyaz tenli gelinlerin görünüşünü tam anlamıyla vurgulayacak kırmızı ruj, esmer ve kumral gelinlerimizde ten rengi (nude) tonlarla da sağlanabilir. Ancak daha sade ve gösterişsiz bir makyajdan yanaysan, doğal tonlarda uygulayacağın makyajını pembe tonlarda bir ruj ve kafes tarzı duvak ile kullanmayı tercih edebilirsin. Nostaljik ve romantik ruhun çizgilerini en iyi yansıtan şey ise saç bukleleri, gevşek topuzlar ve Helen tarzı örgülerle birlikte alnını takabileceğiniz saç aksesuarları olacaktır. Bu dokunuşlar Retro tarz gelinliğine çok yakışacak.

Düğün Mekânınız Stilinizi Tamamlasın

açıkhava kır düğünü ışıklandırılmış mekan

Bu özel günde retro tarzı yalnızca gelinliğinde yaşatmak değil de düğün mekanına yapacağın dokunuşlarla ve seçeceğin düğün konsepti ile davetlilerine de yaşatmak istiyorsan, düğün mekanını seçerken ve bu güne hazırlanırken dikkat etmen gereken birkaç tüyoyu da söylemeden geçmek istemedik. Yaratıcı ve Farklı Düğün Fikirleri İçin 10 Öneri listemizle de senin için farklı düğün mekanı fikirlerimizi paylaşmıştık.

Retro teması denildiğinde ahşap masalar, sandalyeler, gösterişli avizeler, yüksek tavanlar, canlı yeşil bitkiler ve beyaz tonlar akla geliyor. Sen bu tavsiyelere ek olarak mekânda sarkıt ışıklar, mumlar ve kurutulmuş çiçekler de kullanabilirsin. Eğer bir yaz düğünü yapmayı planlıyorsan, kumsal düğünleri nostaljik bir hava yakalamak için harika bir tercih olacaktır. Kış düğünü düşünüyorsan ahşap dekorlar ve sıcak renkleri bolca kullanarak kapalı mekanlarda da bu havayı rahatlıkla yaratabilirsin.

 


Benzer İçerikler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde...
 Nedimelik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Nedimelik Hakkında Bilmen Gereken Her Şey

Nedime; düğün öncesi ve düğün sırasında geline yardımcı olan kişiye verilen isimdir. Başka bir deyişle, nedime veya nedimeler, düğün organizasyonunda her aşamanın destekçisi ve gelinin sağ kolu...