4 dk. Okuma Süresi
344
0

1 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?

1 yaş doğum günü kutlaması, baby shower partisinden sonra belki de çocuğun için düzenleyeceğin ilk kutlama olacak. Henüz tatlı mı tatlı, mini minnacık olan bebeğinizin gelecekte ilk yaş gününü hatırlamayacağını düşünerek fazla abartıya kaçmak istemeyebilirsin. İster sade ister şatafatlı olsun, bebeğinizin 1 yaş doğum günü partisi ilk başta senin ve partnerin için çok özel bir etkinlik. Üstelik ailen ve yakın arkadaşlarınla bu mutluluğu paylaşabilmen için de çok iyi bir fırsat. Dolayısıyla bu organizasyon için özenmen çok normal. 

Düzenleyeceğin 1 yaş doğum günü partisi için hazırlıklara ne kadar erken başlarsan o kadar iyi. Herkesin iyi vakit geçireceği bir doğum günü organizasyonu planlayabilmek için zamanı iyi kullanmak kritik bir nokta. 1 yaş doğum günü organizasyonu düzenlemeye nereden başlamak gerekiyor, nelere ihtiyacın olacak ve hangi işler nasıl yapılacak? Tüm bu soruların cevaplarını senin için bu yazımızda kaleme aldık. 

1 Yaş Doğum Günü Partisi Konsepti

gökkuşağı temalı parti malzemeleri, renkli balonlar ve hediyeler

Çocuğunuzun ilk doğum günü partisi için içine sinecek bir organizasyon düzenlemenin püf noktası zamanı iyi kullanmak. Bu yüzden kendine, yapılacak tüm işler için yaklaşık üç ay kadar zaman ayırman ideal olacaktır. Yapman gereken ilk şey ise nasıl bir doğum günü istediğine karar vermek. Başka bir deyişle, 1 yaş doğum günü konsepti seçmek. 

Bunun için popüler çizgi film ya da animasyon karakterlerinden tut da belirli bir renk seçmeye kadar pek çok alternatifin var. Mesela gökkuşağı konsepti bir doğum günü partisi düzenlemek harika bir fikir. Bebeğinizin cinsiyetine vurgu yapmayan hem eğlenceli hem de renkli bir tema yakalamanın çok güzel bir yolu. Renkli ve eğlenceli parti süsleri ve farklı parti malzemelerini de seçtiğin konsept doğrultusunda edinebilirsin. 1 yaş doğum günü süslerinden oluşan parti setlerini de tercih edebilirsin.

Benzer şekilde, organizasyonu açık havada ya da evde mi yapacağınıza karar verdikten sonra doğum günü konsept seçeneklerini daraltabilirsin. Bu noktada sana tavsiyemiz, eğer dış mekân tercih edeceksen, çok geç kalmadan rezervasyon işlemlerini halletmen. Aksi takdirde hayal ettiğin doğum günü mekânını kaçırabilir, son dakikada konsept değişikliğine gitmek zorunda kalabilirsin. 

1 Yaş Doğum Günü Pastası 

mavi etekli sevimli bebek, mavi balon ve süsler ile doğum günü pastası yiyor

Konsepti belirledikten sonra sıra pasta seçmeye geliyor. 1 yaş doğum günü pastası için özel tasarım pasta siparişi verebilirsin. Bu şekilde seçmiş olduğun konsept ile pasta arasında sıkı bir uyum yakalaman da daha kolay olacaktır. Doğum günü pastası seçerken çocukların da tüketeceğini göz önünde bulundurarak, mümkün olduğu kadar katkı maddesi ve boya miktarının az olduğu, sağlıklı bir pasta seçmende fayda var. Vaktin olursa yaş günü pastasını kendin de yapabilirsin. Böylece içeriğini ve yapım koşulları sana bağlı olacağından için çok daha rahat olacaktır. İster meyveli ister çikolatalı olsun, çocuğunun 1 yaş doğum günü pastası sağlıklı olsun. Kaç kişilik pasta hazırlayacağını veya alacağını da elbette davetlilerin sayısı belirleyecek. Pasta haricinde de atıştırmalıklar sunmayı düşünüyorsan çok büyük bir pastaya ihtiyacın olmayacaktır. 

1 Yaş Doğum Günü Kıyafeti

anne ve bebek pembe elbiseleriyle uyumlu takım giyinmişler

Anneler genellikle çocuklarının ilk doğum günlerinde onlarla uyumlu kıyafetler seçmeyi tercih ediyor. Seçmiş olduğun doğum günü konseptine göre bebeğinle uyum içerisinde giyinebilirsin. Aynı renk elbiseler ya da tamamlayıcı kostümler kullanmayı da düşünebilirsin. Böylece yan yana fotoğraflarda çok sevimli duracağınıza şüphe yok!

Fotoğraf demişken, bu organizasyonu ne kadar büyük planladığına bağlı olarak, profesyonel bir fotoğrafçı bulmayı ya da bu iş için birini görevlendirmeyi düşünebilirsin. O gün misafirler, çocuklar, pasta, ikramlar derken fotoğraf çekmeyi unutmanı istemeyiz, değil mi? Ayrıca bu, bebeğinizin ilk yaş günü olacak, fotoğraflarını yıllar boyu saklayacaksınız. Büyüdüğünde o gün yanında olanları hep o fotoğraflara bakıp hatırlayacak. Bu yüzden hem fotoğraflar hem de çocuğunuzun 1 yaş doğum gününe kimleri davet edeceğiniz çok önemli. 

1 Yaş Doğum Günü Davetiyesi

parti şapkası takmış bir grup bebek, üzerinde mum olan keklere bakıyor

Bebeğiniz her ne kadar henüz çok küçük olsa da sosyalleşmek onun için çok önemli. Bu nedenle doğum günü partisinde başka çocukların da olması onun için iyi olacaktır. Çocuklu arkadaşlarınızın ve akrabalarınızın bir listesini yaparak işe başlayabilirsiniz. Bu aşamada Doğum Günü Davetiyesi Nasıl Hazırlanır başlıklı yazımızın yol gösterici olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda En Çok Tercih Edilen Davetiye Modelleri ve Fiyatları’na da göz atmak isteyebilirsin. Bu süreci kolaylaştırmak istiyorsan ve aynı zamanda kimlerin gelip gelemeyeceğini ya da kaç kişi geleceklerini de önceden öğrenmek istiyorsan, çocuğunun ilk yaş günü için davetiye hazırlarken invidza’dan faydalanabilirsin. Bu sayede, doğum günü organizasyonunda herhangi bir aksilik çıkmasının da önüne geçmiş olacaksın.

1 Yaş Doğum Günü Hediyesi

erkek bebek ve önünde yıldızlı bir hediye paketi

Çocuğun için 1 yaş doğum günü hediyesi iki aşamalı bir konu. Öncelikle ona ne hediye edeceğine karar vermen gerekiyor. Ardından da doğum günü davetlilerine hediye verme seçeneğini düşünebilirsin. Bebeğin henüz çok küçük olduğu için oyuncak ya da kıyafet gibi kısa süre kullanılacak hediyeleri tercih etmemen olası. Bunun yerine ailecek gidebileceğiniz bir etkinlik ya da atölye araştırarak ilk yaş gününde hem ona hem de partnerine güzel bir deneyim armağan edebilirsin. 

Bir diğer seçenek de çocuğun için yatırım yapmak olacaktır. Kenara bir miktar para ayırmak ya da bir küçük altın almak geleceğe yönelik doğru bir adım olabilir. Böylece zamanı geldiğinde bu birikim ile ne yapacağına kendisi karar verebilir. Bunlar yerine, kendi ellerinle bir hediye de hazırlamayı da tercih edebilirsin. Örneğin, bir fotoğraf albümü hazırlayabilirsin. Ya da hamilelik döneminden veya doğumdan itibaren günlük tutmuşsan, gelecekte okuması için ona hediye olarak verebilirsin. Misafirlere gelince; onlara anı olarak saklayabilecekleri minik hediyeler hazırlamaya ne dersin? Örneğin, üzerinde bebeğinin adı yazılı minik şekerleme kutuları olabilir. Birbirinden Farklı Baby Shower Hediye Fikirleri yazımız bu konuda sana ilham verebilir.

Daha canlı bir öneri ise, bebeğinin adına, gelen misafirlerin sayısı kadar fidan dikebilirsin. Bu hediye ile hem doğayı korumuş hem de anlamlı bir jest yapmış olacaksın. Bu fikri başka türlü değerlendirmek de bir seçenek olabilir. Örneğin davetlilerden bebeğin adına bir fidan dikmelerini isteyebilirsin. Böylece bir taşla iki kuş vurmuş olacaksın. Üstelik davetliler de hediye seçme zahmetinden kurtulmuş olacaklardır. Çünkü kabul edelim, çocuğu olmayanlar için bir bebeğe hediye seçmek biraz karmaşık bir mesele olabiliyor…

1 Yaş Doğum Günü Aktiviteleri
anne ve bebek yüz boyama etkinliği yapıyor eğleniyorlar

Davetliler de geldikten sonra, sıra 1 yaş doğum gününde nasıl zaman geçireceğinizde. Eğer partideki çocuk sayısı fazla ise, onları eğlendirmek ve eğitici aktiviteler düzenlemek için konuyla ilgili bir uzmanla anlaşabilirsin. Ya da kendin bazı aktiviteler düzenlemeyi düşünebilirsin. Hem yetişkinlerin hem de çocukların keyif alacağı ve kaliteli zaman geçirebileceğiniz etkinlik ve oyunlardan söz ediyoruz. Yüz boyama buna çok güzel bir örnek. Ayrıca, bahçeli bir yerdeyseniz çocukların rahatça koşabilecekleri, hareket edebilecekleri güvenli bir alan yaratmak isteyebilirsin. Onların güvende olduğunu bilmek yetişkinlerin de iyi vakit geçirmesini sağlayacaktır. 

Annelik duygusunu ilk kez tattığın günün ilk yıl dönümü olan bugün, aslında bebeğinizden çok senin için duygusal bir anlam ifade ediyor. Dolayısıyla küçük detaylarda boğulup strese girmeden, sevdiklerinle bu eşsiz duyguyu paylaşmaya odaklanmanı öneriyoruz. Bebeğinizin ilk yaş gününü şimdiden kutluyor, sevdikleriyle uzun ve mutlu nice yaşlar diliyoruz. :)


Benzer İçerikler

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir, Davetiyeye Ne Yazılır?

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir, Davetiyeye Ne Yazılır?

Düğün organizasyonunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de düğün davetiyesi. Düğün davetiyelerini neye göre seçmeli, basılı mı olmalı, yoksa online davetiye ya da video davetiye mi tercih edilmeli?...
Doğa Dostu Düğün Nasıl Yapılır?

Doğa Dostu Düğün Nasıl Yapılır?

Çevre bilincine sahip olduğunu düşünüyorsan, düğününde de sürdürülebilir bir geleceği desteklemek için yapabileceğin birçok seçenek mevcut. Yazımızda, çevre bilincini özel günlere, hayatın içine entegre etmek için...
Doğum Günü Davetiyesi Nasıl Hazırlanır?

Doğum Günü Davetiyesi Nasıl Hazırlanır?

Bu yazımızda yaş gününü özel kılmanda yardımcı olacak doğum günü davetiyesi nasıl yazılır sorularının cevaplarına, davetiyede kullanabileceğin farklı davetiye sözlerine ve ilham verici davetiye örneklerine değiniyoruz.