AnasayfaBlogLifestyleDüğün Acil Durum Çantanda Neler Bulunmalı?
Genç kadın yatağı üzerinde neşeli bir şekilde zıplıyor. Kadının üzerinde yazlık şort, bir şapka ve bluz bulunuyor. Kadının arkasında ağzı açık ve içi doldurulmuş bir valiz duruyor.

Düğün Acil Durum Çantanda Neler Bulunmalı?

Düğünün için uzun zamandan beri hazırlık yapmana rağmen karşına çeşitli sürprizler çıkabilir. Gelinliğinin beklenmedik bir anda sökülmesi, makyajının bozulması gibi çeşitli sorunlarla karşılaşsan bile öncelikle dikkat etmen gereken şey; moralini bozmamalısın. Sıkıntılı durumları daha rahat ve hızlı çözmek için düğün gününde sana yardımcı olacak bir acil durum çantası hazırlayabilirsin. Düğün acil durum çantanın içindeki yardımcı ürünler ile sıkıntıları hızlıca çözüme kavuşturabilir, eğlenmene devam edebilirsin.

Düğün gününde karşılaşabileceğin sürpriz durumlar sonrasında acele ile çözüm ararken stres olmak yerine öncesinden önlem almak iyi bir fikir. Nedimeler ve sağdıçlar bu konuda sana ve partnerine yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklardır ancak sen yine de işini şansa bırakma!

Hazırlayacağım düğün acil durum çantasının içinde bulunması gerekenler neler?” diyorsan alttaki listemize beraber göz atmaya hemen başlayalım!

Düğün Acil Durum Çantasında Bulunması Gerekenler

İğne-İplik Seti

Düğününde herkesin gözü şüphesiz ki gelinin ve damadın üzerinde oluyor. Düğünden kısa bir süre önce gelinlik ya da damatlıkta beklenmedik bir anda oluşacak küçük sökükler için terzi aramak zorunda kalmayı ya da söküklere çözüm bulamamayı kimse istemez, değil mi? Düğünün için gelin acil durum çantası hazırlarken ilk olarak iğne ve iplik setini çantana eklemeyi unutma. İğne iplik setini satın alırken gelinliğin ya damatlığın kumaş rengine uyumlu olmasına dikkat edersen, söküğe müdahale sonrası daha doğal bir görünüm ortaya çıkmasını sağlayabilirsin.

İğne-iplik setine ek olarak, düğün çantana aksesuarların ya da gelinliğinden düşebilecek taşları hemen yapıştırmak için güçlü bir yapıştırıcı eklemeyi de unutma.

Yakın plan çekimde kadın gelinliğin eteğine dantel işleme dikiyor.

Yedek Gelin Ayakkabısı

Düğünden önce çok beğenerek aldığın topuklu ayakkabıların senin için çok değerli ve tatlılar değil mi? Düğünün ilerleyen saatlerinde o çok tatlı olan topuklu ayakkabılar maalesef hareket etmeni zorlaştıracak ya da canını acıtabilecek duruma gelebiliyorlar. Bu nedenle, dans etmen ya da hareket etmen kısıtlanabilir. Dilediğin gibi dans ve hareket edebilmene engel olacak bu durumda engelleri kaldırmak için daha rahat bir yedek gelin ayakkabısına sahip olman her şeyi kolaylaştıracaktır. Günümüzde gelinler tarafından sıklıkla uygulanan bu pratik çözüm sayesinde, düğünün ilk yarım saati topuklu ayakkabılarını tercih edebilir ve sonrasında yedek ayakkabıya geçerek rahatlığın keyfini çıkarabilirsin.

Yakın plan çekimde çimlerin üzerinde bir çift topuklu ayakkabı duruyor. Topuklu ayakkabıların karşısında ise spor ayakkabı giymiş bir kadın duruyor.

Beyaz Elbise

Nikah ya da düğününden önce gelinliğinin başına tahmin edemeyeceğin kötü bir durum gelirse ne yapacağını düşündün mü? Böylesi bir durumda kullanmak için, gelinliğe benzer, kabarık ve süslü bir beyaz elbiseyi düğün çantana eklemelisin. Bu elbise her şeyi düzeltmese bile var olan durumu idare edebilir. Hiçbir gelinin başına böyle bir şeyin gelmesini istemeyiz tabii ki. Ancak sen yine de tedbirli olmalısın. Sadece kötü bir durumu düşünmeye gerek yok, bu elbiseyi son zamanlarda sık sık karşılaştığımız nikah/düğün sonrası after party’de, gelinliğinin yerine tercih ederek eğlencenin tadını keyfince çıkarabilirsin.

Gelin sağ eli ile birlikte bukle bukle olan saçlarını tutuyor. Gelinin üzerinde dantel işlemeli bir gelinlik bulunuyor.

Leke Çıkarıcı Ürünler ve Çözüm Önerileri

Bembeyaz gelinliğine bulaşan bir lekenin tüm moralini alt üst etmesine izin vermemen ve lekeyi çıkarman için, düğün acil durum çantanda yer vermen gereken şeyleri sıralamadan önce sana bir önerimiz daha var.

Gelinlik seçiminde onlarca model arasında zor bir seçim yapacağının farkındayız. Gelinlik modelini seçerken kumaşının da leke tutmama ve kırışmama özelliğine dikkat ederek seçim yapman, düğün gününde oluşabilecek sıkıntıları çözmende daha faydalı olacaktır.

Gelinlik nasıl temizlenmeli?

Düğün gününde üzerine kazara bir şeyler dökülebilir, makyaj malzemeleri bulaşabilir ya da yemek sosları gibi son derece belalı lekelerle de karşılaşabilirsin. Her ne kadar moral bozucu bir durum olsa da bunun canını sıkmasına izin vermek yerine, önceden hazırladığın acil durum çantanda yer vereceğin gelinlik leke çıkartıcı sprey, aseton, pudra, ıslak mendil gibi ürünlerle çözüme ulaşabilirsin. Bu ürünleri kullanırken dikkat etmen gereken noktalar var. Bunları senin için sıralayalım;

  • Gelinliğin kumaşına zarar vermemek için lekelenen bölgeyi sert bir şekilde çitilememelisin. Bu durum gelinliğinin kumaşında aşınma ya da yırtılmaya sebep olabilir.
  • Leke oluştuktan hemen sonra leke çıkarıcı ile müdahale etmen, lekenin çıkmasındaki başarı oranını artıracaktır.

Lekeyi çıkarmak için kullanacağın bezi çok ıslak kullanma. Islaklık arttıkça lekenin kumaş üzerindeki yayılma oranını artırabilir, küçük bir lekeden, daha büyük bir leke meydana gelmesine sebep olabilirsin.

  • Küçük bir lekeyi çıkarmakta başarı sağlayamadıysan, son olarak bebek pudrası ile suyu çok sıvı olmayacak şekilde karıştırarak, lekenin bulunduğu bölüme sürerek lekeyi kamufle edebilirsin.
  • Eğer leke çıkmadıysa daha fazla zorlama. O anki stres ile yapacağın müdahaleler lekenin kalıcı olmasına yol açarak düğünden sonra da çıkarması zor bir hale dönüştürebilir.

Yakın plan çekimde bir kadın çimlerin üzerinde kirlenmiş olan bir gelinliğin eteğini gösteriyor.

Buzluk

Sen “Pikniğe mi gidiyoruz?” diye sormadan önce hemen biz söyleyelim. Neden mi buzluk? Gelin çiçeğinin solmaması ve canlılığını koruması için gelin çiçeğini buzluğun içinde muhafaza etmelisin. Böylece çiçeğin diri ve parlaklığını koruyor olacak. Bu asil görev için en az 1 nedimeyi görevlendirmelisin. 

Ahşap zemin üzerinde bir buzluk bulunuyor.

Günlük Ped/Tampon

Her şeyin muhteşem olacağı düğün gününde beyaz gelinliğinin içinde beklenmedik bir durumla karşılaşmamak için günlük ped ya da tamponu düğün acil durum çantana eklemeyi unutma. Bu tarz bir durumla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırmak için belirli bir süre öncesinde doktorunla konuşup adet erteleyici ilaçları da kullanabilirsin. Hem hijyen açısından hem de oluşabilecek bir duruma karşı alacağın bu önlemle daha rahat olabilir, aklında soru işareti olmadan düğününün keyfini çıkarabilirsin.

Makyaj Malzemeleri

Makyajın, bu tatlı telaş içerisinde hava sıcaklığından ya da başka sebeplerden etkilenerek bozulabilir. Bu gibi durumlarda düğün çantanda bulunacak, hızlı müdahale etmeni kolaylaştıracak transparan pudra, ruj ve kapatıcılar senin kurtarıcın olabilir. Dağılan yüz makyajını kapatıcıyla şekillendirebilir, pudra ile parlaklığını giderebilir ya da rujunu tazelemek isteyebilirsin. Küçük dokunuşlar tamamsa, artık kaldığın yerden devam edebilirsin.

Makyaj malzemeleri tamam da, ya tüyolara ne dersin? Ten Rengine Uygun Gelin Göz Makyajı İçin Tüyolar

Açık renk arka plan üzerinde makyaj malzemeleri bulunuyor.

Muhtemel Ağrılara Karşı İlaç

Düğün gününde yaşayacağın heyecan ve koşturmaca ile aslında farkında olmadan bir stresin içinde de olacaksın. Sabahtan gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürecek düğün koşturmacası içinde mutluluk, hüzün, heyecan gibi farklı ruh halleri ve hareket tempoları yaşayacağın için vücudun bu duruma tepki verebilir. Stresin etkisiyle beraber baş ağrısı ve çeşitli durumların oluşmasında anlık müdahale için ağrı kesici ve normal hayatta günlük kullanman gereken ilaçlarını çantana koymayı unutma. Böylece ortaya çıkan duruma anlık müdahale ederek kısa sürede çözüme kavuşturabilirsin.

Hazır stres demişken: Düğün Stresi Cildini Nasıl Etkiler?

Parfüm ve Deodorant

Kokun karakterini yansıtır! Yorucu bir günün içerisinde her şeyin planlı olsa bile beklenmedik durumlar ya da kaygı nedeniyle strese girebilirsin ve bu da terlemene yol açabilir. Böyle durumlara karşı hazırlıklı olmak gerekiyor. Gün içinde, terlemeni en aza indirmek için sabah yerine akşam duş almayı seçebilir, sabah aldığın duş sonrası gözeneklerinin açılmasını ve gün içinde sıcaktan daha fazla terlemeyi engelleyebilirsin. Tabii ki bunun yanında düğün çantanda mutlaka deodorant bulundurmayı da ihmal etme. Karakterini yansıtacak parfümün ile bu güzel günü mis gibi kokular eşliğinde geçirmek, kendine ve misafirlerine güzel kokmak için belirli aralıklarla da parfümünü küçük fısfıslarla yenilemeyi unutma!

Gelin sağ ile parfümü havada tutuyor ve sola doğru bakarak gülümsüyor.

Damat için Yedek Gömleği Unutma

Damatlar bazen gelinden daha heyecanlı ya da dikkatsiz olabiliyor. “Hayır o benden daha dikkatlidir” diyor ve müstakbel eşine güveniyorsan yine de başkasının dikkatsizliğinden dolayı oluşabilecek lekeler için yanına yedek gömlek almayı ihmal etme. Bu sadece leke değil, son dakika kapıya takılarak kopabilecek bir düğme de olabilir. Ya da gömlek ters bir hareketle yırtılabilir. Kendini garanti altına alırken müstakbel eşini de düşünmelisin, değil mi?

Yedek Çorap

Son zamanların modası kısa gelinlikler! Eğer sen de bu modaya bayılıyorum diyorsan kısa gelinliğinin altında olacak çorabın için ekstra dikkatli olman gerekiyor. Işıltılı düğününün tam ortasında çorabının kaçması moralini fazlasıyla bozabilir. Bunun için gelin acil durum çantanda en az 2 tane yedek çorap bulundur ve kaçan moralin değil sadece çorabın olsun!

Gelinlik demişken belki bu gelinlikler sana ilham kaynağı olabilir.: 2022 Gelinlik Modelleri

Yakın plan çekimde gelin, gelinliğinin altına beyaz ten çorap giyiyor. Gelinin arkadaşı yerde otururken geline bakıyor.

Makyaj Temizleme Mendili

Evlenmek her ne kadar eğlenceli olsa da yeni bir aileye adım atıp, eski evinden uzaklaşacağın için aynı zamanda duygusal bir aktivite. Hem gülüp hem de ağlayacağın bugünde gülmekten, dans etmekten terleyecek ya da duygusallığınla beraber bol bol gözyaşı dökeceksin. Düğününde bu hadiseler olurken makyajının bozulmasını engellemek ve hızlıca müdahale etmek için makyaj temizleme mendilin adeta küçük bir nedime görevi görebilir.

Bol kahkahalı bir düğün seninle olsun!