AnasayfaBlogLifestyleMutlaka Görmen Gereken 8 Farklı Düğün Konsepti
Yakın plan çekimde, sarkıtılmış ışıklandırmalar ve içerisine bitki yerleştirilmiş cam dekorlar bulunuyor.

Mutlaka Görmen Gereken 8 Farklı Düğün Konsepti

Düğün planlarken atılacak adımlardan belki de ilki düğünün konseptine karar vermek. Düğün davetiyen, düğün pastan, gelinliğin, dekorasyonun ve misafirlerine verdiğin minik hediyeler, düğün konseptini misafirlerine anlatmanın farklı yolları. Bir düğün konsepti seçmek ve ona hayat vermek yaratıcılığını kullanmak için de harika bir fırsat değil mi? Farklı seçenekler arasında seçim yapmak zor olsa da bu yazıda bahsedeceğimiz farklı düğün organizasyon fikirleri tarzına uygun bir düğün planlamanda yardımcı olacaktır.

Romantik Düğün Konsepti

Yumuşak renkler, küçük narin ışıklar, bolca çiçek… Romantik düğün denince ilk akla gelenler bu küçük detaylar. Ancak düğün konseptindeki etkisi düşündüğünden de fazla olacaktır. Bu tema için pastel tonları, tavandan sallanan küçük ışıklandırmalar, ve hatta çiçekten bir duvar romantik düğün konsepti için hazırlayacağın listenin en üstünde olmalı. Klasik yazı stili ile yazılmış romantik düğün davetiyesi göndererek teman hakkında misafirlerine ilk ipucunu verebilirsin.

Gri ve eski olan tek kişilik bir koltuk üzerinde gelin çiçeği ve gelin ayakkabısı bulunuyor.

Vintage Düğün Konsepti

Düğünün için vintage bir hava istiyorsan ilhamının kaynağı geçmişte gizli! Vintage düğün konsepti, vintage gelinlik ve dağınık saçlarla yaratması en kolay düğün konseptlerinden biri. Üzerinde fazla uğraşılmamış, sade görünümler vintage bir düğün organize etmek için birinci kural. Dekor içinse antik görünümlü objeler, ve bol bol ahşap tercih edebilirsin. Genel olarak yumuşak ve açık renkler tercih etmek vintage havasını güçlendirir. Makrome düğün tak süsleme ise nikah kıyılırken arka fon için harika bir seçim olacaktır. Nikahın kıyılacağı alana eski görünümlü vintage bir halı sermek de vintage düğün konseptine çok yakışacaktır.

Tahta parçalarından oluşturulmuş ve çiçekler ile süslenmiş dekor önünde iki adet eski koltuk ve koltukların arasında ise küçük bir sehpa bulunuyor. Sehpanın üzerinde vazo içerisinde pembe bir çiçek duruyor.

Modern Düğün Konsepti

Net çizgiler, geometrik şekiller, ve minimal düzenlemeler modern temalı bir düğün organizasyonu için akla ilk gelenler. Aslında bu tema yorumlamaya çok açık. Bu nedenle tarzını düğününe yansıtman için harika bir fırsat! Canlı renkler tercih edebileceğin gibi, bembeyaz bir dekor da tercih edebilirsin. Bu senin günün! Önemli olan, modern düğün konseptini abartıdan uzak tutarak minimal süslemeler tercih etmek. Geri kalan her şeye kendi yorumunu katarak, zevkine uygun bir düğün organize edebilirsin.

Yuvarlak yemek masası üzerinde mumlar, çiçekler, şamdanlar, tabaklar ve çatallar bulunuyor.

Kış Düğünü Konsepti

Sıcak bir yaz günü fikrine ilgi duymuyorsan, kış düğünü konsepti harika bir seçenek olabilir. Çoğu insan daha az resmi bir yaz düğününü tercih etse de, kış temalı bir düğün düşünmenin yanlış bir tarafı yoktur. Doğru fikirler ve yaratıcılıkla harikalar diyarı yaratabilirsin. Ayrıca bir tatil sezonunu kutlamanın ve bazı yılbaşı süslerini veya aile geleneklerini birleştirmenin romantik bir yolu olabilir.

Kış düğünü düşünüyorsan, ormanda rustik bir kır evi, dağ kulübesi veya kayak merkezi, kış düğünün için mükemmel bir zemin oluşturur. 

Kar taneleri veya beyaz çelenkler ve çelenklerle kaplı mum ışığında sütunlar gibi beyaz ışıklar ve kar tanesi ayrıntılarıyla süsleyerek ambiyansa ekle. Saksılardaki küçük ağaçları da deneyebilirsin.

Dekorun bir parçası olarak kar taneleri bulundur. Bu sezon, kış temalı düğünler için mükemmel olan kırmızı ve yeşil ağaçlarla dolu. Havanın serinliğini yansıtmak için bol miktarda gümüş, beyaz ve altın rengini de dekorunda kullanabilirsin.

Bohem Düğün Konsepti

Bohem tarz düğün teması son yıllarda popüler hale gelen bir trend. Bu tema, geleneksel ve modern tarzın bir karışımıdır, bu nedenle nadiren modern unsurlar içerir. 

Bohem ruhunu çağrıştıran temalar arasında teraryumlar, çiçekler, sarmaşıklar ve kristaller gibi doğadan etkilenen tasarımlar yer alır. Bu temalar ayrıca dantel veya nakış gibi eski parçaları veya eski gümüş eşyalar veya doğadan taze çiçekler gibi nesnelere sahip öğeleri içerebilir.

Bohem düğünler, geleneksel düğün geleneğinden uzaklaşmak isteyen çiftler için harika bir fikir. Genellikle bohem; hissi veren ve biraz daha basit bir temadır.

Bohem bir düğün yapmanın birçok yolu vardır. Davetiyeler düğünün temasından daha bohem görünümde olabilir ya da daha geleneksel davetiyeler de kullanabilirsin.

Düğününde kullanacağın çiçek türleri ve sade alanı doldurmak için ne tür süslemeler kullanılacağı hakkında biraz ayrıntı eklemeyi unutma.

Kır Düğünü Konsepti

Kır düğünü, rustik yaşam sevginizi ve birbirinize olan bağlılığınızı kutlamanın mükemmel bir yolu, bu konseptte her şey basit şeylerle ilgili.

Kır temalı düğünler genellikle rustik dekor, saman balyaları, çuval bezi masa örtüleri ve uyumsuz tabaklar gibi şeylerle ilişkilendirilir. Bu tür düğünlerde oteller veya balo salonları yerine rustik bir düğün pastası, kır yılbaşı ağaçları, saman balyaları ve çitler olabilir. 

Kır düğünleri genellikle kıyafet, tasarım veya stil için daha az kural içeren veya hiç kural içermeyen daha rahat bir ilişki olarak görülür. Kır temalı bir düğün, doğal güzellik ve kırsal bölgenin huzuru gibi basit şeyleri kutlamak ile ilgilidir.

Birbiriyle uyumsuz çiniler, ahşap tabaklar ve kavanozlarda çiçeklerle hazırlanmış bir yemek masası, canlı müzik veya eski zamanlardan kalma bir melodi çalan favori bir yerel grup da bu konsept için oldukça uygun.

Bahçe Düğün Konsepti

Daha rahat, samimi bir düğün hayali kuruyorsan, bahçe düğün konsepti senin için iyi bir fikir. Açık havada olacaksa masaların dekorasyonunda sarmaşık bitkisi, çiçekler, ya da her ikisini kullanarak temanı güçlendirebilirsin. Kapalı mekanda olacaksa tavandan sarkan bitkiler, masalar arasına kurulabilen yapay ağaçlar gibi malzemelerle farklı bir düğün organize edebilirsin. Masa örtüleri ve kullanılan diğer tekstil ürünlerini açık renkte tercih etmek, salonun daha büyük ve ferah görünmesini sağlar. Nedimelerin olacaksa floral desenli elbiseler tercih edebilirler, sen de aksesuarlarını floral desenli tercih ederek onlarla uyum içinde olabilirsin.

Bahçede sıralı olarak dizilen sandalyeler arasından çiçeklerle süslenmiş dekor görünüyor.

Kumsal Düğün Konsepti

Ayakların kumda, dalga sesleri arka fonda "evet" demenin hayalini kuruyorsan, kumsal düğün konsepti tam sana göre bir seçim! Sadelikten uzaklaşmadan, ince düşünülmüş küçük dokunuşlarla masalsı bir sahil düğünü organize etmek için içinde küçük mumlar yanan fenerler, deniz yıldızı şeklinde ufak süsler tercih etmek iyi bir başlangıç noktası. Gelin yolunu süslemek için yeşil bitkilerle desteklenmiş çiçekler kullanmak da iyi bir fikir. Denizin maviliğine karşı yeşil tropik bir düğün takı ‘evet’ derken arka fonda harika görünecektir. Misafirlerine ayakkabılarını koyabilecekleri hasır sepetler koymak, onları ne kadar önemsediğini ve düğününü ince düşünülmüş fikirlerle planladığını gösterir. Kimsenin ayakkabısının içinde kumla eve dönmesini istemezsin öyle değil mi? Bir diğer fikir ise misafirlerine siz "evet’" dedikten sonra havaya atmaları için beyaz renkte konfetiler vermek. Böylelikle harika kareler yakalayabilirsin.

Yakın plan çekimde; gelin ve nedimeler ellerinde çiçek buketi tutuyor. Arka planda deniz manzarası görünüyor.

Düğün organize etmek heyecanlı ve keyifli bir süreç. Konseptli bir düğün organize etmek ise ekstra keyifli! Düğününü planlamaya düğün davetiyeni seçerek başlayabilirsin. Konseptine uygun özel tasarım bir davetiyeyi ise invidza ile hazırlayabilirsin. 

invidza ile Davetiyeni Hemen Oluştur!