AnasayfaBlogNasıl YapılırDoğa Dostu Düğün Nasıl Yapılır?
Yakın plan çekimde; gelinin arkasında duran damat gelinin omuzlarından tutuyor. Gelin sol eli ile damadın sağ elinden tutuyor. Gelinin üzerinde straplez model bir gelinlik bulunuyor.

Doğa Dostu Düğün Nasıl Yapılır?

Geleceğimize sürdürülebilir bir yön vermek için toplum olarak yaşamımızın her alanında çevre bilinciyle hareket etmemiz gerekiyor. Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada plastik kullanımının azaltılması, sıfır atık ve benzeri çevreyi koruma trendlerinin olması sevindirici olsa da; birey olarak bu yönde senin de elini taşın altına koyman gerekiyor.

Çevre bilincine sahip olduğunu düşünüyorsan, düğününde de sürdürülebilir bir geleceği desteklemek için yapabileceğin birçok seçenek mevcut. Yazımızda, çevre bilincini özel günlere, hayatın içine entegre etmek için bu bilince sahip çiftlerin düğünlerinin de çevreye katkı sağlaması amacıyla uygulanabilecek küçük, masrafsız önerilere yer vereceğiz. Ekolojik düğün gerçekleştirmek için düğün planlama sürecinin tüm yönlerini bu doğa dostu düğün farkındalığıyla oluşturman gerekiyor.

Uzak Düğün Mekanları Yerine Daha Merkezi Bir Düğün Mekânı

Çevresi yeşillik bir alan olan bahçe içerisinde; sandalyeler ve tören alanı için yapılmış, yeşil tüller ile süslenmiş dekor bulunuyor. Dekorun tam arkasında kolları iki yana ayrılmış yaşlı bir ağaç duruyor.

Biliyoruz ki evlenmek isteyen her çift son zamanlarda bütçelerinin el verdiği doğrultuda şehirden biraz daha uzak, sade, yeni ve farklı yerleri tercih etmek istiyor. Ancak düğün mekânının şehirden uzak olması demek davetlilerin düğün mekanına ulaşımda bireysel araçlara yönelmesine neden olacak. Böylece daha fazla araçla ortaya çıkan karbon salınımı artacak ve benzin tüketiminin artmasına neden olacak. Şehirden uzak bir düğün mekânı istiyorsan; tabii ki bu, düğününü iptal etmen gerektiği anlamına gelmez ancak çok uzak bir yer seçmemek doğaya daha az karbon salınımı yaymak; aynı zamanda da düğün davetlilerinin de tasarruf etmesi demek. Bu duruma çözüm olarak davetlilerin için bir otobüs kiralayabilir, konforlu ve doğa dostu şekilde düğün mekanına ulaşımı sağlayabilirsin.

Gün Işığından Yararlanmaya Çalış

Gelin ve damat yeşillik bir bahçe içerisinde, davetlilerin ortasında dans ediyor.

Düğün mekânın şehirden uzaksa sana bu konuda farklı bir öneri daha sunabiliriz. Doğa dostu düğünün için gün ışığından yararlanabileceğin, üstü açık ya da daha fazla ışık alacak bir düğün mekânı tercih ederek doğal ışıktan daha fazla yararlanabilir, klimadan ve aydınlatmadan ortaya çıkan enerji kullanımını azaltmaya yönelik bir hamle yapabilirsin.

Sürdürülebilir/Geri Dönüşümlü ve Anlamlı Dekor Malzemelerini Kullan

Yemek masası üzerinde; cam şişeler, tabaklar, tabak örtüleri ve dekoratif çiçekler bulunuyor. Masanın etrafında beyaz sandalyeler duruyor.

Düğün süslemeleri düğününün konseptini yansıtacak ve hava katacak önemli detaylardan biri. Düğününde kullanılacak büyük çiçek aranjmanları, balonlar, kağıtlar ve benzer detayların birçoğunun düğün bittikten sonra çöpe gideceğinin farkında mısın? Süslemeler için daha basit, geri dönüşümlü ve doğaya katkı sağlayacak ürünleri tercih ederek bu duruma bir çözüm üretebilirsin. Yalnızca bir kez kullanılacak dekoratif eşyaları seçmeden önce bir kez daha düşün. Bunların yerine davetlilerinin düğünden sonra eve götürebileceği tarzda saksı bitkileriyle hem düğününün dekoruna farklı bir hava katıp hem de doğaya katkı sağlamayı tercih edebilirsin. Masa süslemelerinde kullanılan ve kâğıt tüketimini oldukça artıran masa isimliklerinde de karton tarzındaki kalın kağıtlar yerine organik kâğıttan oluşturulan kağıtları tercih ederek düğünündeki minimalist küçük ayrıntılar ile doğa için büyük farklar oluşturabilirsin. Düğün masası süslemesinde organik çiçek kullanabilir ve masanın üst süslemesinin de kökünden kopartılmamış bitkilerden oluşmamasına dikkat edebilirsin.

Organik Menü ve Artık Yemeklerin Bağışlanması

Açık renk ahşap plan üzerinde; yeşil renkli bir sos ile doldurulmuş ekmek taneleri bulunuyor.

Günümüzde artık misafirlere yemek ikramında organik ürünleri kullanan ve bu konuda ekolojik yemek menüleri hazırlamış düğün mekanları bulunuyor. Ufak bir araştırma ile doğa dostu düğününe tat katacak düğün yerlerini bulabilir ya da bu konuda talepte bulunabilirsin. Bu noktada seçeneklerin kısıtlıysa bir diğer dikkat etmen gereken noktaya geçebiliriz. Düğününde kişi sayısına göre fazla miktarda hazırlanmış veya davetliler tarafından tüketilmemiş gıdalarla neler yapabileceğini bir düşün. Düğün mekanınla bu ayrıntıları öncesinde detaylıca görüşüp anlaşarak kişi sayısına eşdeğer sayıda yemek hazırlanmasını sağlamalısın. Belirsizlikten dolayı fazla sayıda yemek hazırlanmışsa da tüketilmeyen gıdaları sınıflarına göre ayırarak bir hayvan barınağına bağışlamak, ekmek ve türevlerindeki yiyecekleri de kuş gibi doğadaki sevimli  dostlarımızın tüketmesini sağlamak düğün konseptine manevi değer katacak. Günümüzdeki birçok çevreci gıda işletmesinin yaptığı gibi her masada organik kâğıttan oluşan ve üzerinde “Bu düğündeki tüketilmeyen gıdalar hayvan barınaklarına bağışlanacaktır, minik dostlarımızın sağlığı için lütfen yemeğinizin içerisine kürdan ve benzeri zararlı olabilecek ürünleri atmayınız.” tarzında davetlilerini bilgilendirecek bir mesaj ile farkındalık oluşturabilirsin. Ek olarak eğer düğün yemeklerini barınak tarzı yerlere bağışlamayı düşünüyorsan, düğün yemeklerinin minik dostlarımıza zarar verecek herhangi bir katkı maddesi içermemesine de dikkat etmelisin.

Doğa Dostu Elektronik Davetiye Tercihi

Yakın plan çekimde bir kadın telefonunu tutuyor. Kadının üzerinde yeşil tonlarında bir gömlek bulunuyor. Görselin solunda invidza logosu duruyor.

Davetlilerine göndereceğin davetiyeler düğünün konseptini ve havasını yansıtan detayların başında geliyor. Ancak doğa dostu bir düğün için basılı davetiye yerine sürdürülebilir ve aynı zamanda prestijli davetiye alternatiflerine de yönelebilirsin. Basılı davetiyeler yerine invidza Yeni Nesil Video Davetiye Servisi’nden yararlanabilir, dakikalar içerisinde düğününün havasını yansıtacak video düğün davetiyeni oluşturabilirsin. Modern video davetiye şablonları arasından düğününe uygun çeşitli davetiye tasarımlarına sahip olmanın yanında invidza video davetiye basılı davetiyeye göre:

  • Basılı davetiyelerdeki, kâğıt, baskı, kargo, teslim gibi tüm masrafları ortadan kaldırır. Bu aşamalardaki kaynak tüketiminde ciddi bir tasarruf sağlar.
  • Davetiyen tamamen dijital ortamda oluşturulur ve tek bir ağaca bile dokunmadan, dijital ortamda davetlilerine ulaşır.
  • Yalnızca davetiye değil, etkinlik öncesinde LCV sorumlusu, etkinlik gününde yol rehberi, etkinlik sonrasında fotoğrafçı olur.
  • Davetlilerini LCV için tekrar aramana ya da bu alanda ücretli bir hizmet almana gerek kalmaz. Geri dönüş alamadıysan, invidza davetiyeni kolayca tekrar gönderebilir ve hatırlatma yapmana yardımcı olur.
  • Her davetli, kendi ismini ve hatta senin ona hitap ettiğin şekli video davetiye ekranında görür ve davetlilerini özel hissettirir.

Ekolojik Gelinlik ve Damatlık Seçimi

Görselde; iki farklı fotoğrafın birleştirilmiş hali ile orman içerisinde poz veren gelinler bulunuyor.

Gelinlik ve damatlık tercihini organik kumaştan üretilen koleksiyonlar içerisinden seçebilirsin. Bu konuda biraz araştırma yapmak istiyorsan; sana zaman kazandıracak tavsiyeler verebiliriz. Ülkemizde de bu alanda çalışan Jeyan Gedik adlı İzmirli modacı “Natura” ismini verdiği koleksiyonuyla Türkiye’de bu alanda ilk denebilir. Doğal malzemelerle tasarlanan gelinliklerin kumaş, tarlatan ve astarlarında tamamen pamuk ve bambu tercih edilirken, ayrıntılarda deniz kabukları, istiridyeler, inci ve kuru bitkilerle renk katılıyor. Kumaş tercihlerinde gelinliğin hava almasını sağlayarak geline daha rahat bir düğün deneyimi sunmak için viskon, tensel, liyosel gibi sürdürülebilir kumaşlar kullanılıyor. Doğa dostu düğünün ayrılmaz parçası olan gelinlik ve damatlıkta kumaş tercihinde bu ayrıntılara dikkat edebilir, böylece en önemli gününde hem şık görünebilir hem de kendini daha iyi hissedebilirsin.

Doğa Dostu Hediyelikler

Yakın plan çekimde, beyaz arka plan üzerinde tohumlardan oluşturulmuş kalp şeklinde bir yemlik bulunuyor.

Düğün şekeri yerine misafirlerin adına bir vakıf ile anlaşıp bir fidan bağışlayabilir ve davetlilerini bu konuda bilgilendirebilirsin. Davetlilerime nikah şekeri tarzında fiziki bir şey hediye etmek istiyorum’ diyorsan tohumlardan oluşturulmuş kalp şeklindeki bir yemliği hediye edip, balkonlarına ya da herhangi bir yere asıp şehirdeki kuşlara sunmalarına vesile olabilirsin.

Organik Çiçekler ve Takılar

Açık renk arka plan üzerinde kahverengi bir erkek ayakkabısı, kırmızı bir papyon, kahverengi kemer, alyanslar ve cep çiçeği bulunuyor.

Düğünde özellikle damadın ve sağdıçların takım elbise üzerine takılan yaka çiçeklerinde gerçek çiçek yerine keçe, düğme, boncuk gibi ürünlerle el yapımı hazırlanan çiçekleri takabilir ya da zaman kazanmak adına bu tarz ürünlerin satışını gerçekleştiren yerlerden temin edebilirsin. Bu çiçekler düğününe farklı bir hava katmakla beraber doğa dostu düğününe de değer katacak.

Bonus Öneri

Yakın plan çekimde avuçları birleştirilmiş bir elin üzerinde toprak ve topraktan yükselmiş ağaç bulunuyor.

Düğününe çelenk göndermek isteyenlerin bunun yerine doğayı koruma derneklerine bağış yapmalarını rica eden bir bilgi notunu ilgili derneğin bilgileriyle beraber video davetiyenin içerisine eklemelisin. ”Nasıl yapacağım? “dediğini duyuyor gibiyiz. invidza video davetiyenin içerisindeki not bölümünde dilediğin bilgilendirici notu davetlilerinle hızlı ve havalı bir şekilde paylaşabilirsin.

Mor ve mavi renklerden oluşan arka plan üzerinde "invidza ile doğa dostu video davetiyeni hemen oluştur" yazıyor.