3 dk. Okuma Süresi
502
0

Düğün Nasıl Yapılır?

Adım Adım Düğün Hazırlıkları Rehberi!

Hayatının dönüm noktalarından biri de düğün günün. En özel anlarını yaşayacağın, doyasıya mutlu olacağın, belki de ilk kez tüm sevdiklerinin aynı anda yanında olacağı, onların da seninle birlikte sevineceği altın değerinde günlerden biri. Kim böyle bir günün kusursuz olmasını istemez ki? Yapılacak çok iş var. Acele etmeden, fakat planlı ilerlemek en iyisi. İşte bu yüzden bu yazımızın konusu; “Düğün nasıl yapılır?” Aynı zamanda senin için bir düğün hazırlık listesi de hazırladık! Dilersen listenin çıktısını alabilir ve düğün hazırlık rehberi niteliğindeki yazımızla eksiklerini tamamlayabilirsin. İşte adım adım düğün nasıl yapılır sorusunun cevabı!

Davetli Sayını Belirlemekle Başla!

Ömür boyu birlikte olma kararı aldınız ve sevdiklerinizle paylaştınız. Burası işin en tatlı kısmı. Peki düğün hazırlıklarına nereden başlayacaksın? Önce mekan mı seçmeli yoksa davetlilerden mi başlamalı? Şimdiye kadar “Düğün nasıl yapılır?” sorusu üzerine o kadar detaylı düşünmemiş olabilirsin. Tavsiyemiz; işe davetli sayını belirlemekle başlaman. Görüşeceğin düğün mekanları kişi sayısına göre fiyat verecektir. Nikah şekeri, düğün pastası, davetiye sayısı, ulaşım vb. detaylarda da davetli sayısı kesinlikle belirleyici. Davetli sayını belirlemek her zaman kolay olmayabilir. Bütçeni de hesaba katarak davetli sayını belirleyebilirsin. Bu sırada düğün konseptine karar vermek için de iyi bir zaman. Kır düğünü, düğün salonu veya farklı mekanların alacağı insan sayısı ve imkanları başka olacaktır. Bunların hepsini göz önünde bulundurarak davetli sayını belirledikten sonra işler biraz kolaylaşıyor.

Düğün konseptine henüz karar vermediysen Mutlaka Görmen Gereken 5 Düğün Konsepti önerimiz sana yardımcı olabilir.

Bu Aşama Biraz Yorucu; Mekan Seçmek!

Davetli sayının en çok gündemde olacağı aşamalardan birine geldi sıra; mekan seçmek. İşten izin almak, en iyi mekanları seçmek, görüşülen mekanların artı ve eksilerini değerlendirmek ve tabii ki ekonomiyi de sarsmamak… Yani işiniz oldukça fazla. Düğün hazırlık listendeki en kabarık hesap muhtemelen düğün yerine ait olacak. Hem güzel hem ekonomik bir yer bulmak istiyorsan düğün salonlarının hafta içi düğün fiyatını ve yaz aylarındaki yoğunluğu da öğrenebilirsin. Kimi zaman şaşırtıcı farklar ortaya çıkabiliyor.

Tüm Detayları Not Al

Mekanlarla görüşmeye giderken ya da mekanları değerlendirirken mutlaka yapman gerekenlerden biri; not almak! Birçok mekanla görüşeceksin. Her biri düğünün yemeğinden orkestrasına, içeceklerin kapsamından süslemelerine kadar sana yığınla detay verecek. İş mekanlar arasından seçim yapmaya geldiğinde tuttuğun notlar çok işine yarayacak ve fiyat/performans oranı yüksek mekanı seçmene yardımcı olacak. Notlarına mekana soracağın soruları, iş planlarını, organizasyonla ilgili randevuları vb. detayları da ekleyerek tüm süreci kontrol altında tutabilirsin. Bir yandan da gelinlik düşünmeyi unutma. Bu aşamalar önemli ama bunları olurken gelinlik, saç, makyaj seçimi de arka planda tıkır tıkır işlesin. Her şeyin içine sinmesi çok önemli!

Davetiye Seçimin Önemli

Düğünün konsepti, mekanı davetli sayısı ve tarzı genel hatlarıyla belli olduktan sonra yapman gereken ilk şey davetlilere haber vermek. Belki erken olduğunu düşünebilirsin. Ama kişi sayısının azalması bütçeni rahatlatabilir. Bu nedenle kişi sayısını belirlemeye ve değişiklikleri anlaştığın mekanla paylaşmaya dikkat etmelisin. Bu demek oluyor ki; davetiyeni gönderdikten sonra bir de teker teker arayıp kimin geleceğini kontrol etmen gerekecek.

Eğer bu işten sıyrılıp bunca telaşın arasında zaman kazanmak istiyorsan Invidza’yı mutlaka denemelisin! İşini şansa bırakma, zamandan ve paradan tasarruf ederek yeni nesil davetiyelerle orijinal ve faydalı bir çözüm üret. Invidza LCV hizmetiyle katılım durumunu misafirlerine yeniden soracak ve davetli listesi yapmayı yük olmaktan kurtaracak. Hemen tarzına uygun davetiyeni hazırla, gönder ve gerisini Invidza’ya bırak. Invidza Düğün Davetiyesi Hazırla!

Detayları Zamana Yay

Saç, makyaj, gelin çiçeği, taç, gelin arabası, müzik seçimi, ayakkabı, çanta, damadın hazırlıkları, arkadaş toplanmaları, düğün fotoğrafçısı, evin eksikleri… Derken böyle uzayıp giden bir “ufak tefek işler” listen olacak. "Düğün nasıl yapılır?" sorusunu tam olarak karşılayan, asıl düğün hazırlık listen bu aynı zamanda. Çünkü detaylarla uğraşmak bazen gereksiz zaman alacak. Her zaman olduğu gibi Murphy kanunları düğün hazırlıklarında da yanında olacak ve bazı küçük engeller, planları bozacak. Bunları dert etmeden keyifli bir düğün hazırlığı süreci geçirmek için; yapacağın basit işleri zamana yay. Her şeyi önceden planla. Kuaförünle konuş, gelin arabanı nereden kiralayacağını bil, sevdiğin şarkılarla keyifli bir CD hazırla… Neye ihtiyacın varsa! Böylece planların değişse de her şey için yeterli zamanın kalacak.

Eğlenmeyi Unutma!

Bu aşamaya kadar “Düğün nasıl yapılır?” bu konuda sana yardımcı olmaya çalıştık. Fakat bunların hepsini eksiksiz yapsan da, ya da tam tersi, her şey ters gitse de ihmal etmemen gereken bir şey var! Gülümsemek. Gülümseme, düğün gününde en şık aksesuarın olacağı gibi düğün hazırlığı sürecini de ömrünün en tatlı anıları arasına sokacaktır.

Düğün hazırlık listende kusursuz ilerleyebilmen için Invidza yanında! En güzel renkler ve dikkat çekici animasyonlarla misafirlerinin bayılacağı video davetiyelerle fark yaratacaksın!

Düğün Hazırlık Listesi

12 Ay

Hazırlığının bu ayları bütçe ve diğer planlama işleriyle geçecek.

* Düğün bütçeni belirle. Düğün bütçen ne kadar?

* Düğününün konseptini ve tarzını genel hatlarıyla belirle. Nerede ve nasıl bir düğün yapmak istiyorsun?

*Davetli sayını belirle. Düğününe tüm akrabalarını ve sevdiklerini çağıracak mısın?

Düğününde yemek verip vermeyeceğine karar ver

Mekanlarla görüşmeden önce; düğün videosu, dış çekim, fotoğrafçı, süslemeler, pasta, içki ve yemek çeşitleri, hazırlanma odası gibi önemsediğin detayları not al

Düğün mekanları ile görüşmelerine başla. (Daha ekonomik fiyatlar için hafta içi düğün fiyatlarını mutlaka öğren.)

Şehir dışından gelecek davetlilerinin sayısını hesapla ve servis tutup tutmayacağına karar ver

Gelinlik modelini kafanda şekillendir

6 Ay

*Davetli listeni oluştur. En yakın arkadaşlarını, akrabalarını ve iş arkadaşlarını kategorilere ayırmayı unutma

*Invidza yeni nesil animasyonlu davetiyeler arasından en beğendiğini seç, dilediğin gibi düzenle

*Nikah dairesinden gün al

*Gelin saçı ve makyajına karar ver

*Kına ve bekarlığa veda partini tasarlamaya başla

*Fotoğrafçıyı mekandan talep edip etmeyeceğine karar ver

*Henüz esas hazırlıklara zaman varken küçük detayları aradan çıkar. (Kuaför, dış çekim, saç aksesuarların, ayakkabın, çantan, gelin arabası…)

*Gelinlik provalarını aksatma

*Balayı planını yapmaya başla

3 Ay

*Invidza’nın LCV(Lütfen Cevap Verin) hizmetini kullanarak kimlerin geleceğini net olarak öğren ve davetli listeni güncelle

*Oturma planını aile, iş, arkadaşlar ya da gençler, yaşlılar gibi kategorilere göre muhakkak düzenle

*Gelinliğinin son provalarını tamamla ve teslim al

*Damatlık alışverişine çık

*Son olarak saç ve makyaj provanı mutlaka yap


Benzer İçerikler

1 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?

1 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Yapılır?

İster sade ister şatafatlı olsun, bebeğinizin 1 yaş doğum günü partisi ilk başta senin ve partnerin için çok özel bir etkinlik. Üstelik ailen ve yakın arkadaşlarınla bu mutluluğu paylaşabilmen için de çok iyi bir fırsat. Dolayısıyla bu organizasyon...
Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir, Davetiyeye Ne Yazılır?

Düğün Davetiyesi Nasıl Seçilir, Davetiyeye Ne Yazılır?

Düğün organizasyonunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de düğün davetiyesi. Düğün davetiyelerini neye göre seçmeli, basılı mı olmalı, yoksa online davetiye ya da video davetiye mi tercih edilmeli?...
Doğa Dostu Düğün Nasıl Yapılır?

Doğa Dostu Düğün Nasıl Yapılır?

Çevre bilincine sahip olduğunu düşünüyorsan, düğününde de sürdürülebilir bir geleceği desteklemek için yapabileceğin birçok seçenek mevcut. Yazımızda, çevre bilincini özel günlere, hayatın içine entegre etmek için...