4,5 dk. Okuma Süresi
688
0

8 Soruda Bekarlığa Veda Partisi ile İlgili Her Şey

Bekarlığa Veda Partisi Nedir?

Bekârlığa veda partisi demek evlenmeden önce bekâr hayatına bir veda anlamı taşıdığı gibi aynı zamanda da düğün hazırlıklarının oluşturduğu stresi de atarak kafanı dağıtmana, daha sağlıklı düşünmene ve rahatlamana fazlasıyla yardımcı olan bir etkinlik demek. Peki ilk defa katılacağın ya da düzenleyeceğin bu parti hakkında neler biliyorsun? En çok sorulan bekârlığa veda partisi sorularını senin için derledik.

Geleneksel Kına Gecesi Mi Yoksa Bekârlığa Veda Partisi Mi?

Günümüzde birçok evlilik adayı genellikle kına gecesi organize etse de popüler kültürle beraber artık bu yapılara da alternatifler oluştu. Bekârlığa veda partisi popüler kültürün bize kazandırdığı, kolaylıkla uyum sağladığımız yeni bir parti türü karşımıza çıkıyor.

kına gecesi ve bekarlığa veda gecesini karşılaştırılması

Hangisini Düzenlemeliyim? diye ikilemde kaldıysan;

  • İlk olarak iki etkinliğin de birbirinden farklı olduğunu unutmamalısın. Kına gecesi genellikle geleneklere göre farklılık gösteren, daha duygusal, akrabaların da içinde olduğu, kına yakılıp avucunun içine altın yerleştirilen geleneksel bir organizasyonken, bekârlığa veda partisi dilediğin gibi giyinebileceğin, kız arkadaşlar arasında gerçekleştirilen daha serbest, modern ve eğlenceli bir organizasyon.

  • Bu ikilemde kaldıysan büyük ihtimalle ailenin ya da akrabalarının bu konuda var olan isteği ile kendi isteklerin seni bu duruma sürüklemiş olabilir. Ancak şunu unutmamalısın ki senin kendi eğlence yapına göre bir seçim yapma hakkın var ve senin isteklerinin diğer insanlara göre çok daha değerli olduğunun farkında olmalısın.
  • Eğer bu iki seçim arasında zorlanıyor ve sıkıntı yaşıyor hem aileni hem de kendi arzunu kırmak istemiyorsan zaman ve maddi açıdan imkânın varsa iki etkinliği de yapmayı tercih edebilirsin. Önemli olanın eğlenmek olduğunu unutma, yapıcı bir çözümle beraber eğlencenin keyfini çıkarabilirsin.

Bekârlığa Veda Partisini Kim Düzenler?

Bekârlığa veda partisi yurt dışından ülkemize transfer olan yeni bir etkinlik türü ve hızla yayılıyor. Yurt dışında düzenlenen bekârlığa veda partileri son bekâr günlerin tadını çıkarmak ve kız kıza bir eğlence düzenlemek için genellikle gelinin yakın arkadaşları tarafından organize ediliyor. Ancak bu tabii ki bir şart değil. Gelin adayı ya da damat adayı bekârlığa veda partisi düzenleyebilir ve arkadaşlarını davet ederek evlilik öncesi bu etkinlikte eğlencenin ve bekârlığın keyfini çıkarabilir.

Bekarlığa veda partisini plajda meşale ile kutlayan kız grubu

Bekarlığa Veda Partisi Ne Zaman Düzenlenir?

Bekârlığa veda partisini düğünden bir, bir buçuk ay önce yapmak ideal olsa da gelinin programına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu nedenle düğüne en az 2 ay kala bekârlığa veda partisini düzenlemek için hazırlıklara başlamak gerekiyor. Eğer gelin adayının yakın arkadaşları olarak sürpriz parti düşünüyorsanız ilk olarak gelin adayının programına da hâkim olmanız gerekiyor. Bununla beraber sürpriz partiyi organize eden baş nedimeler olarak bekârlığa veda partisiyle ilgili plan oluşturmak ve gerekiyorsa görev dağılımı yapmak daha düzenli ve keyifli bir partinin anahtarı. Organize olmakta zorlanıyorsanız ortak bir bütçe oluşturarak bekârlığa veda partisi hizmeti veren bir organizasyon firmasıyla çalışmak işleri daha da kolaylaştıracaktır.

Pembe Bekarlığa Veda Elbisesi ile Poz Veren Kadınlar

Bekârlığa Veda Partisine Kimler Davet Edilir?

Bekârlığa veda partisinin kına gecesinden farkını ortaya koyan bir nokta da davetliler... Kına gecesinde teyzeler, yengeler, ablalar ve nicesi ile beraber hüzünlü olduğu kadar kalabalık bir ortam varken bekârlığa veda partisine genellikle gelinin yakın kız arkadaşları davet edilir.

Bekarlığa Veda Partisine Davet Edilen Kişiler ve Pembe Gecelikler

Bekârlığa Veda Partisi Nerede Düzenlenir?

Bu bir parti ve her yerde olabilir! Günümüzde bekârlığa veda partileri evde, bahçede, teknede, restoranda, gece kulüplerinde ya da otellerin salonlarında düzenlenebiliyor. Önemli olan yakın kız arkadaşlarınla bekârlığın adına yakışır eğlenceli bir parti olması değil mi?

Son zamanlarda yaz aylarında bekârlığa veda partisi için şehir dışında hafta sonu tatili planlayanlarla karşılaşmak mümkün. Sen de bir farklılık arıyorsan; Çeşme, Bodrum ya da Kaş gibi tatil beldelerine arkadaş grubunla gidip, iki gün beraber tatil yapıp farklı bir bekârlığa veda partisi deneyimleyebilirsin.

Evde Bekarlığa Veda Partisi Düzenleyen Güleryüzlü Kadınlar

Erkekler Bekârlığa Veda Partisi Düzenliyor Mu?

Bekârlığa veda partisi konsepti genellikle kadınlar tarafından yapılıyor gibi bir algı olsa da erkekler de düzenliyor. Onların da evlilik öncesi kafa dağıtması, arkadaşlarıyla eğlenmesi gerekiyor değil mi? Ancak korkmana gerek yok. Erkekler kadınlar kadar ince eleyip sık dokumadıkları için genellikle bir meyhane ya da fasıl gecesi yeterli oluyor. Son zamanlarda erkeklerde hep birlikte hamam sefası yaparak bekârlığa veda etmek de masum ve farklı bir tarz olarak karşımıza çıkıyor.

Bekarlığa Veda Partisini Dışarıda Eğlenerek Kutlayan Bir Grup İnsan

Bekârlığa Veda Partisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Davetli Listesi: Eğer gelin adayına sürpriz yapmak istiyorsan bu listeyi geline çaktırmadan hazırlamak biraz zorlu olabilir. Listeyi hazırlarken bilmediğin arkadaşları ya da çağırmak isteyeceğin ekstra kişileri iyice analiz etmek adına ailesinden ya da varsa kardeşlerinden de yardım alabilirsin. Her ne kadar kızlar arasında düzenlenen bir etkinlik olsa da kendini daha rahat ve mutlu hissedeceğini düşünüyorsan gelinin annesi ya da yakınlarını da listeye ekleyebilirsin. Bu aşama biraz kritik olduğu için farklı kişilerin görüşlerini de almayı ihmal etme.
  • Mekân Analizi: Bekârlığa veda partisini bir mekânda yapmayı düşünüyorsan telefon etmek yerine o mekâna gidip işletmeciyle yüz yüze ayrıntıları konuşman ve belirlediğin tarihi kararlaştırman daha sağlıklı olacaktır. Böylece hem şartları daha net belirlemiş hem de parti mekanını önceden ziyaret ederek inceleme fırsatını yakalamış olacaksın.
  • Rezervasyon: Parti mekânını ziyaret için zamanın yoksa ve parti tarihi belirlendiyse etkinliği garanti altına almak için telefonla rezervasyon yapmak şart. Partiyi düzenlemek istediğin güne çok az zaman kala mekânların doluluğu ile strese girmek ve farklı alternatifleri aramak yerine bu yolu tercih etmek stresi ve olağan sorunları azaltma yolunda en büyük adımlarından biri olacak.
  • Davetiye Gönderimi: Bu eğlenceli partinin nerede ve ne zaman olacağına karar verdiğine göre artık davetiyeleri oluşturabilir ve davetlilere gönderebilirsin. Kişi sayısı bir düğün ya da etkinlik kadar fazla olmayacağı için basılı davetiyede minimum baskı adedi gibi kısıtlamalarla karşılaşman mümkün. Bunun yerine davetlileri özel hissettiren, sana zaman ve para tasarrufu sağlayacak, dakikalar içinde hazırlayabileceğin doğa dostu yeni nesil dijital davetiyelere ne dersin?

Bekârlığa veda partini farklı kılacak video davetiyenle özel hissettirmenin ve zaman tasarrufunun yanında, LCV takibi özelliğiyle kimlerin katılacağını tek tek sormana gerek kalmıyor. Bekârlığa veda davetiyesini gönderdiğin davetliler gelen video davetiye içerisinden tek dokunuşla katılım durumunu bildirebilir ve sen de planlamanı ona göre şekillendirebilirsin. Video davetiyeni oluşturmaya hemen başla!

  • Ulaşım Planlaması: Kız kıza çıktığınız enerji dolu partinin küçük ayrıntılarını da düşünmek önemli. Davetlilerin geliş ve gidiş planını da yaparak daha rahat bir gece geçirmelerini sağlamak hem özel hissettirecek hem de daha güvenli olacaktır. Güzel geçen bir akşamın kötü ya da stresli bir sonla bitmesi tüm anlamını kaybetmesine yol açabileceğinden bunun için bir arkadaşından sizi bırakmasını rica edebilir ya da şoförlü çok kişilik bir araç tutup güvenli ve stressiz bir akşam geçirebilirsiniz.
  • Bekârlığa Veda Partisi Malzemeleri: Bekârlığa veda partimi evimde düzenlemek istiyorum diyorsan partini güzelleştirecek ufak önerilere ihtiyacın olacak.  Öneriler için Evde Bekârlığa Veda Partisi için Malzeme Listesi yazımız tam sana göre!

Dışarıda kutlayacağın ancak kendi emeklerinle süslemek ve renk vermek istediğin bekârlığa veda partinde de belirli malzemelere ve fikirlere ihtiyacın olacakBekarlığa Veda Parti Malzemeleri yazımızdan ufkunu genişletebilir, partine renk katabilirsin. Bizim yerimize de eğleneceğine söz ver!


Benzer İçerikler

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Nostaljik Gelin Adaylarının Yeni Trendi: Retro

Benim Marilyn Monroe’dan ya da Audrey Hepburn’den ne eksiğim var, diyen nostalji kraliçesi gelin adaylarımızı buraya alalım...
Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Sevgiliye Doğum Günü Kutlaması Planlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Doğum günümüz yaklaşırken hepimiz biraz da olsa heyecanlanıyoruz değil mi? Yeni bir yaş; yeni hedefler ve yeni umutlar taşıdığı için doğum günü kutlamaları yaklaşırken...
Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Doğum Günü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

En mutlu olduğun günlerden birindeyiz. Aile, arkadaşlar, kutlamalar, hediyeler… Yani kısaca bugün, sevdiğin insanlar yanında ve sevdiğin her şey senin isteğin doğrultusunda gerçekleşecek. Böyle bir günde...