AnasayfaBlogLifestyleDüğünden Bir Gün Önce Yapılması Gerekenler
Mavi renk arka plan önünde duran genç kadının etrafında konfeti parçaları uçuşuyor, kadın iki eli de açık bir şekilde gülümsüyor. Genç kadının üzerinde açık pembe tonlarında kısa kollu bir elbise bulunuyor.

Düğünden Bir Gün Önce Yapılması Gerekenler

Düğün gününü kararlaştırdın, gelinlik ve damatlık aldın, düğün mekanına karar verdin, düğün pastası, saçın ve makyajın derken, zaman hızlıca akıp geçti, düğün organizasyonu tamamlandı! Artık düğün gününe uyanmana 24 saat var! Bekâr olarak geçireceğin bu son günde ne yapacağını düşündün mü? Senin için düğünden bir gün önce yapman gerekenleri sıraladık.

Düğüne 1 Gün Kala Yapılması Gerekenler

1. Düğün Organizasyonu İçin Destek İste

Evlenmeden önce bekâr geçireceğin son sabaha uyandın! Tabii ki düğüne hazırlık için yapılacak bir sürü şey duruyor olabilir. Öncelikle sakin ol ve panik yapma. Sabahtan düğün günü için son kontrollerini yapabilirsin. Eğer hala yapılması gereken işler kaldıysa, ilk olarak bunları güvendiğin bir aile bireyine ya da arkadaşına devretmeye çalış. Yani düğün davetlilerinin kalacak yeri mi organize edilecek, organizasyon firmasıyla iletişime mi geçilecek, bu gibi son güne kalan işleri bir yakınına devredebilirsin. LCV takibini de invidza ile kolayca kontrol edebileceklerini de hatırlatabilirsin. Acil durum çantası mı hazır değil? En yakın arkadaşın senin için bunu hazırlayabilir. İhtiyacı olan tek şey; Düğün Acil Durum Çantanda Neler Bulunmalı? yazımıza göz atmak olacaktır.

5 yakın kadın arkadaş, beyaz nevresimli bir yatak üzerinden dairesel olarak yatıyor. Kadınlar birbirlerine doğru bakarak gülümsüyor. Kadınların üzerinde beyaz gömlek bulunuyor.

Seni anlayacaklarından ve seve seve yardımcı olmak için ellerinden geleni yapacaklarından emin olabilirsin. Herkes evlenmek üzere olan çiftlere “sizin için yapabileceğimiz bir şey var mı?” diye sorar. İşte bu soruyu soranlara cevap vermenin tam zamanı! Muhtemelen düğün organizasyonuyla ilgili kalan ufak tefek detaylar olacağından, senin yerine başka birinden bu detayları halletmelerini rica etmende hiçbir sakınca yok. Çünkü senin tüm bunlardan daha önemli bir görevin var: Rahatlamak! Unutma ki bugün en büyük düşmanımız stres! Düğün Stresini Atman İçin Nelere Dikkat Etmelisin yazımızda sana ihtiyacın olan ipuçlarını zaten vermiştik. Bu yüzden ikinci maddemize hızlıca geçebiliriz.

2. Düğünden Önce Rahatla ve Dinlen

Düğüne bir gün kala seni rahatlatacak, mutlu edecek şeyler yapmaya çalış. Bunun için illaki özel, sıra dışı bir etkinlik fikri aramana gerek yok. Gündelik yaşamında her zaman yaptığın şeyleri tek tek gözden geçir… Mesela kitap okumak. O gün sana huzur veren bir kitabı eline alıp tekrar göz atabilirsin. Ruhuna iyi gelen müzikleri dinleyebilirsin. Yoga, pilates gibi uğraşların varsa düğünden önce rahatlamak için bunları kullanmak çok iyi bir fikir.

Pencerenin önünde kırmızı bir yastık, yanan bir mum, kulplu bir fincan, açık renk peluş ve tahtalar bulunuyor.

Heyecanını dindirmek ve düğün stresini azaltmak için ne yapacağına karar vermeye çalışırken önemli olan etmen, rutinini mümkün olduğunca bozmamaya özen göstermen. Elbette düğünden önceki gün, diğer günlerden çok daha farklı olacak. Farklı hissedeceksin. Yine de elinden geldiğince güvende olman, akışta kalman için beklenmedik sürprizlerden kaçınmaya çalışmalısın. Başka bir deyişle, hiç gitmediğin bir yere gitmek ya da spor yaparken daha önce denemediğin hareketleri denemek gibi çılgınlıklara kalkışmasan iyi olur. Kısacası o büyük gün saatler kadar yakınken riskli etkinliklerden kaçınman ve rutinine bağlı kalman senin için doğru bir tercih olacaktır.

3. Özellikle Düğünden Önce Akıllıca Beslen

Düğünden bir gün önce heyecanlı olman çok normal. Bildiğin gibi heyecan iştahımızı da etkiliyor. Heyecanının normalden az ya da fazla yemene sebep olabileceğini unutmamalısın. Güzel bir kahvaltı ile güne başlaman harika olur. Gün içerisinde de iyi beslenmeye dikkat etmelisin. Ne az ne de çok yemekten kaçınman en doğrusu olacaktır. Tabii bol bol su içmeyi de ihmal etmemelisin. Su içmek hem stresini azaltacak hem de heyecanını yatıştırmana yardımcı olacaktır.

Düğünden önceki gün ne yiyeceğine de özellikle dikkat etmelisin. Bu konuda iki önemli noktayı unutma. Birincisi, dışarıdan yemek söylemek. Her ne kadar her zaman sipariş verdiğin ve güvendiğin bir yer olursa olsun, bugün gıda zehirlenmesi ya da mide rahatsızlıkları için çok kötü bir gün! Bu riski almaya inan ki değmez. Gel, sen işini sağlama al ve dün yediğin ve kendini iyi hissettiğin yemeği dene. Ya da evde kendin bir şeyler hazırlayabilirsin. İkinci önemli nokta ise hazırlayacağın yemeğin gaz yapmaması veya midene dokunabilecek besinler içermemesi. Örneğin karnabahar, lahana ya da kuru fasulye yemeyi tercih etmesen daha iyi olur. Izgara etin yanına enerji verecek kadar makarna, pilav gibi bir karbonhidrat ve ufak bir salata çok daha iyi bir karar.

Koyu renk arka plan önünde duran genç kadın elinde oyuncak bir pasta tutuyor. Kadın bir eli ile pastayı tutarken diğer eli ile de midesini tutuyor. Kadının üzerinde mavi ve kısa kollu bir gömlek bulunuyor.

4. Düğün Heyecanını Paylaşabileceğin Sevdiklerinle Beraber Ol

Düğün gününe bu kadar az kalmışken kafanda pek çok düşüncenin oluşması çok doğal olacaktır. Aklına düğünde karşılaşabileceğin türlü türlü aksilikler, çeşit çeşit sorunlar gelebilir. Gelin saçın istediğin gibi olacak mı? Topuklu ayakkabı yarın ayağına vuracak mı? Misafirler eğlenecekler mi? Yemekler istediğin gibi olacak mı? Evet, kabul ediyoruz ki bir sürü aksilik çıkması mümkün. Eğer evde tek başınaysan bu düşüncelere kapılman ve zaten var olan heyecanına bir de endişe ekleyip strese girme riskin biraz daha artmış olacaktır. Bu nedenle, yakın arkadaşlarınla, ailenle veya partnerinle zaman geçirmek iyi bir seçenek olabilir.

Bir duvarın önünde yoga matları ile poz veren genç kadınlar duruyor. Kadınların üzerinde spor atletleri ve taytları bulunuyor.

Sevdiklerimiz yanımızdayken aklımıza olumsuz düşüncelerin gelme ihtimali çok daha az. Bunu kullanmak için daha iyi bir gün düşünemiyoruz! Zaten sen bunları kafanda kursan da, düşünüp dursan da bir faydası olmayacak. Bu yüzden en iyisi olumlu düşünmek. Aklına böyle şeyler geldiği anda seni rahatlatacak ve düğün gününde çıkabilecek aksiliklere, düğün stresine bağlı kaygılarını sıcak bir gülümsemeyle ve yatıştırıcı cevaplarla ortadan kaldıracak biri, bugün ihtiyacın olan en önemli şey. Yani kendi içine ve düşüncelerine kapanmaktansa, düğüne saatler kala seni iyi tanıyan ve seven insanlarla iletişim halinde olmak en doğru karar.

5. Gelin Olan Sensin, Kendini Şımart

Madem bu son bekâr günün, kendini doyasıya şımart! Örneğin, manikür pedikür, masaj gibi kişisel bakımını düğünden bir gün önce tamamlayabilirsin. 2022 Gelin Manikürü Modelleri’ni incelemeye ise şimdiden başlayabilirsin!

Yakın plan çekimde genç kadın gözleri kapalı bir şekilde yanaklarından tutuyor. Saçları topuz olarak toplanmış kadının kafasında uyku bandı bulunuyor.

Kişisel bakımını bugün gerçekleştirerek hem sana iyi gelecek, dinlendirici bir şeyler yapmış olursun hem de düğün günü yapılacak işlerden en azından biri azalmış olur. Bir taşla iki kuş vurmak diye işte buna denir! Sadece, kendini şımartırken eğlencenin dozunu iyi ayarlamaya dikkat et. Ne demek istediğimizi anladığını biliyoruz. Evet, bekârlığa veda partini düğünden bir gün önce yapmamanı kastediyoruz. Bekârlığa veda partisi mutlaka harika bir fikir. Zaten Unutulmaz Bir Bekârlığa Veda Partisi İçin Öneriler’i hazırlarken tam olarak bunu söylemiştik.

Ancak her şeyin bir zamanı var ve emin ol düğünden bir, hatta iki gün öncesi bile, ne olursa olsun parti düzenlemek için doğru zaman değil. Bu günlerde alkollü içeceklerle çok yakınlaşmamak en iyisi olacaktır. Uykusuz geceler ve alkol; hem miden hem uyku düzenin hem de içinde bulunduğun duygusal durum göz önünde bulundurulduğunda, düğün öncesi en yakın dostların değiller. Bunun yerine seni rahatlatacak bitki çayları ve sade bir beslenme düzeni denemelisin.

5 kadın yukarı doğru bakarken kadehlerini havaya kaldırarak gülümsüyorlar.

Eğlenmek için de başka seçeneklere başvurmanı öneriyoruz. Düğünden 1 gün önce yapılacaklar listesi için; kendini iyi hissettirecek, hem ruhunu, zihnini hem de bedenini şımartacak şeyler yapabilirsin. Örneğin ne zamandır yapmak istediğiniz bir şeyi yapabilir, düğünden önceki günü kendine özel bir gün ilan edebilirsin! Unutma, bu senin günün ve tadını çıkarmaktan başka yapman gereken hiçbir şey olmamalı.

Artık düğünden bir gün önce neler yapman gerektiğini çok iyi biliyorsun! Bunlara dikkat ettiğin sürece düğün gününe enerji dolu, berrak bir zihinle başlamaman için hiçbir neden göremiyoruz!